Pracowity weekend szachistów KKSz

Bieżący weekend, jak róg obfitości, obsypał nas mnóstwem propozycji turniejowych. Nasi zawodnicy grali więc w Krakowie (3 turnieje), w Gliwicach, a nawet w Kielcach. Sukcesy były – a jakże!

Sobota z Krakowskim Klubem Szachistów

Zaczęło się od ósmej w tym roku szkolnym „Soboty z Krakowskim Klubem Szachistów”. Tym razem na jej starcie stanęło 19 zawodniczek i zawodników, którzy niezwykle zacięcie walczyli o miejsca w czołówce. Po zaplanowanych pięciu rundach liderów było czworo, a o kolejności zadecydowała znajomość z niejakim Bucholtzem. A on zadecydował, że turniej wygrał Maciej Wolak, który wyprzedził Szymona Józefczyka i Szymona Wiszniewskiego. Najmniej szczęścia miał Antek Ustrzycki, który musiał się zadowolić czwartą lokatą.

Sobota z KKSz – turniej ósmy

II Memoriał Andrzeja Janika

Także w Krakowie, ale w Nowej Hucie, rozegrany został II Memoriał Andrzeja Janika. W imprezie wzięło udział ponad 100 zawodników, w tym silna reprezentacja Krakowskiego Klubu Szachistów.

W najmłodszej grupie (do lat 8) wystartowała czwórka naszych wychowanków. Klasą dla siebie był Bartek Hernik, który zanotował życiowy wynik. Zaczął od „wysokiego C”, czyli od czterech wygranych. Porażka z późniejszym zwycięzcą, najwyżej rozstawionym w turnieju Oliwierem Sukiennikiem (Limanowa), nie zdeprymowała młodzika, który pokusił się o dwie wygrane na finiszu i ostatecznie zajął samodzielne drugie miejsce w zawodach. Gratulacje!

Na spore brawa zasłużyły także nasze dziewczęta. Klaudia Bar wygrała klasyfikację dziewcząt (ogólnie była czwarta). Porażki w ostatnich rundach zepchnęły z podium dwie kolejne zawodniczki KKSz – Emilia Szopa wśród dziewcząt była piąta, a Emilia Peszkowska szósta – obie zdobyły po 4 pkt.

Dwóch przedstawicieli mieliśmy w gr. U10. Dzielnie spisywał się Tymek Szwajkowski, który zajął wysokie szóste miejsce. Przed ostatnią partią była nawet szansa na medalową lokatę, ale niestety Tymek uległ późniejszemu zwycięzcy – Filipowi Wnękowi (UKS Goniec Staniątki). Kto wie, może i pomimo tej porażki Tymek byłby na podium, gdyby nie Krzysiek Surma, który w derbowym pojedynku (w drugiej rundzie) pokazał koledze, że właśnie robi spore postępy i jest w stanie spłatać figla nawet znacznie wyżej notowanemu rywalowi. Ostatecznie Krzysiek zrobił w turnieju 4 pkt i zajął dobre 12 miejsce.

Nasi zawodnicy bardzo dobrze zaprezentowali się również w turnieju U16. Niekwestionowaną gwiazdą pierwszej części turnieju była Emilia Pawlak, która wygrała cztery pierwsze partie (w tym trzy pojedynki z męskimi II kategoriami). Finiszowe trzy rundy wygrała natomiast Julka Surpeta i to właśnie ona została najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem KKSz – zajęła trzecie miejsce. Ponadto Julia Surpeta wygrała klasyfikację dziewcząt, a wyprzedziła wcześniej wspomnianą Emilię Pawlak.

Medalowe miejsce zajęliśmy także w klasyfikacji chłopców – trzeci był Radek Peszkowski. Niestety nieudane środkowe rundy na dalsze miejsce zepchnęły ostatniego zawodnika KKSz w tej grupie – Piotrka Surmę.

Memoriał Andrzeja Janika – gr. U08

Memoriał Andrzeja Janika – gr. U10

Memoriał Andrzeja Janika – gr. U16

XVII Ogólnopolski Turniej Szachowy z okazji Dnia Dziecka (Gliwice)

W silnie obsadzony, tradycyjnym turnieju w Gliwicach wystartował tym razem tylko jeden zawodnik Krakowskiego Klubu Szachistów. Krzysztof Szczurek, bo o nim mowa, grał w grupie U13. Turniej może zaliczyć do udanych, gdyż rywalizację wygrał w sposób zdecydowany. Uzyskał 8.5 pkt i wyprzedził kolejnego gracza aż o 1.5 pkt.

XVII OTSz z okazji Dnia Dziecka – Gliwice

Turniej Szachowy z okazji Dnia Dziecka w DK Zachęta

Także z okazji Dnia Dziecka, ale tym razem w Krakowie, odbył się turniej szachowy dla dzieci i młodzieży w DK Zachęta. W zawodach wzięło udział kilku graczy Krakowskiego Klubu Szachistów, a rywalizację nieco chyba niespodziewanie, rozstrzygnął na swoją korzyść nasz klubowicz – Mateusz Buda. Mateusz w pięciu rundach uzyskał 4 pkt i lepszą punktacją pomocniczą wyprzedził trójkę graczy. W ich gronie był kolejny gracz KKSz – Marceli Trześniowski – który ostatecznie został sklasyfikowany na czwartym miejscu. O jedno „oczko” niżej znalazł się Michał Zieliński, który miał najlepszą punktację pomocniczą wśród zawodników z 3 pkt.

Turniej szachowy w DK Zachęta

Turniej szachów wodnych w Nowinach

Jedną z ciekawszych propozycji turniejowych na ostatni weekend maja, były zawody w Nowinach k. Kielc. Obok „zwykłego” turnieju P-15′ odbywał się również turniej pokazowy tzw. szachów wodnych. W tej konkurencji z powodzeniem startowało dwóch naszych juniorów. Mieli oni za zadanie rozegrać dwie partie szachów (w basenie), a także przepłynąć dystans 20m. O zdobytym miejscu decydowała liczba wygranych partii, a jedynym kryterium pomocniczym był czas uzyskany na basenie.

W klasyfikacji U12 świetnie spisał się Karol Armuła, który nie dość, że wygrał obie partie, to jeszcze w konkurencji ruchowej miał najlepszy czas. Dało mu to trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, a do lat 12 był zdecydowanie najlepszy. W grupie U18 startował Patryk Korcyl, który również miał świetny czas na basenie, ale niestety jedną partię przegrał. Pozwoliło mu to zająć czwarte miejsce w swojej grupie.

W turnieju towarzyszącym naszym juniorom nie szło już tak dobrze. Być może po basenie nieco brakło sił, a możliwe, że zadecydowały inne czynniki. Tym niemniej Patryk w turnieju OPEN był 17 (na osłodę pozostaje ogranie kandydata na mistrza), a w gr. U12 Karol Armuła był dziesiąty.