Deszcz medali w Mistrzostwach Małopolski Juniorów!

W dniach 24-25 października, w salach Hotelu Europejskiego w Krakowie, został rozegrany Turniej o wieżę Wolności, który miał rangę Mistrzostw Małopolski Juniorów do lat 8, 10 i 12. W sobotę odbył się indywidualny i drużynowy turniej błyskawiczny, a w niedzielę rywalizowano w turnieju szachów szybkich.

Mistrzostwa Małopolski Juniorów w szachach błyskawicznych (24 października)

Wśród ponad 70 zawodniczek i zawodników, którzy stanęli na starcie sobotnich rozgrywek, było 16 graczy naszego klubu. Rywalizacja toczyła się na dystansie 9 rund, a tempo gry wynosiło 6’+4”. Nasi zawodnicy byli bardzo widoczni, grali w czołówce i walczyli o medale w poszczególnych grupach wiekowych.

W gr. U08 graliśmy świetnie. Cały turniej w ścisłej czołówce znajdowali się Klaudia Bar, Dominik Pawlak i Maciej Wolak i ostatecznie w klasyfikacji generalnej zajęli miejsca 2-4. Mogło być jeszcze lepiej, ale zarówno Klaudia, jak i Maciej nie docisnęli bardzo dobrych (wręcz wygranych) pozycji z późniejszym zwycięzcą – Piotrem Karwackim (Hetman Katowice). Ostatecznie wśród ośmiolatków zdobyliśmy aż 5 medali. Całe podium zajęły nasze dziewczynki. Wygrała Klaudia, która wyprzedziła Emilię Szopę i Maję Siuta. Wśród chłopców Dominik był drugi, a Maciej trzeci. Brawo!

W gr. U10 nie udało się naszym chłopakom zdobyć medalu. Niedaleko od celu byli Tymek Szwajkowski i Szymek Józefczyk, którzy zdobyli po 5.5 pkt. Blisko sukcesu był Tymek, ale niestety przegrał z Ksawerym Bartmanem (MKS MOS Wieliczka) w ostatniej partii i ostatecznie wypadł poza czołową trójkę.

Wśród dwunastolatków najlepiej spisał się Adam Nieuważny, który w klasyfikacji generalnej zajął 6 miejsce. Dobrze swój występ będzie wspominała Emilia Pawlak, która wygrała rywalizację dziewcząt, nieco mniej zadowolony musiał być Łukasz Święch, który jednak więcej sił zostawił sobie na turniej drużynowy, w którym był bohaterem „złotej” drużyny KKSz.

Pozostali nasi gracze zdobywali doświadczenie. Bywało nieco lepiej, bywało nieco gorzej, ale z każdym kolejnym turniejem i treningiem wyniki będą coraz lepsze.

Mistrzostwa Małopolski Juniorów w szachach szybkich (25 października)

W turnieju szachów szybkich (7 rund, P-15′) grało 15 zawodników KKSz, z których prawie połowa wróciła do domu z pucharami za miejsca 1-3. Znów dominowaliśmy w gr. U08, ale medale zdobywaliśmy w każdej grupie wiekowej.

W rywalizacji ośmiolatków nasi zawodnicy byli bardzo widoczni. Świetną formę z soboty potwierdzili Klaudia Bar i Dominik Pawlak, a w czołówce bardzo mocno mieszał Bartek Hernik. Klaudia miała duże szanse na wygraną w klasyfikacji generalnej, ale pomimo ogromnego postępu szachowego, czasem szwankuje jeszcze racjonalna gospodarka czasowa. No i właśnie tego elementu zabrakło w znacznie lepszej partii ostatniej rundy z Pawłem Wojtyłą (MKS MOS Wieliczka). Nasza zawodniczka, mimo sporej przewagi materialnej, wskutek nieubłaganie podnoszącej się chorągiewki, musiała zadowolić się remisem i 3 miejscem w klasyfikacji ogólnej.

Możemy być naprawdę zadowoleni z postawy Dominika i Bartka. Obaj grali rozważnie, z zaangażowaniem, a przede wszystkim coraz silniej. O tym, że to ten pierwszy wróci do domu z pucharem za trzecie miejsce wśród chłopców, zadecydował łut szczęścia, czyli zaledwie pół punktu dużego Bucholtza. Na medalowych lokatach turniej zakończyły także nasze dziewczęta – po raz kolejny drugie miejsce zajęła Emilia Szopa, a trzecia była nieobecna w sobotę Julia Wiszniewska.

Dużo się działo w gr. U10. Świetny turniej zagrał Karol Armuła, który nie tylko wykręcił zawrotny wynik rankingowy (2000), wygrał z silną Basią Goraj (UKS Czarny Koń Olkusz), ale przede wszystkim zajął drugie miejsce w silnie obsadzonych zawodach. Bardzo dobrze spisał się również Szymek Wiszniewski, który do samego końca walczył o podium. Z pewnością do plusów może zaliczyć remis z późniejszym zwycięzcą Bartkiem Turskim (UKS Czarny Koń Olkusz) i udany występ w wyższej grupie wiekowej.

Bardzo ciekawie było w grupie do lat 12. Turniej zasłużenie wygrała Emilia Dyląg, która musiała sobie radzić i ładnie sobie poradziła z silną chłopięcą koalicją. Na podium w klasyfikacji dziewcząt tuż obok stała druga Emilia – Emilia Pawlak, która udanie skończyła świetny weekend. Nieźle radził sobie Łukasz Święch, ale do pozycji medalowej trochę mu brakło…

Także i w niedzielę grali nasi mniej doświadczeni zawodnicy. Miło było patrzeć na ich ambicję i zacięcie w grze, a wyniki… Wyniki przyjdą już niebawem!