Medale w Mistrzostwach Małopolski Jun. BiS

W sobotę 28 października, w salach Zespołu Szkół Elektrycznych w Krakowie, odbyły się Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Małopolski Juniorów w szachach błyskawicznych. Jak zwykle nasi zawodnicy licznie stawili się na starcie tej imprezy.

Przedpołudniowe rozgrywki to turniej indywidualny. Dziewięciorundowe zmagania rozgrywane tempem 6’+4” przyciągnęły ponad setkę zawodników ze wszystkich liczących się w Małopolsce klubów.

Oczy zwolenników Krakowskiego Klubu Szachistów najczęściej zwrócone były w stronę zmagań dziesięciolatków. W grupie dziewcząt rywalizację zdominowały Emilia Szopa i Klaudia Bar, które uzyskały po 8 pkt i z dużą przewagą zajęły miejsca 1-2. Co ciekawe, choć derbowy pojedynek wygrała Klaudia, to Mistrzynią Małopolski została mająca nieco lepszą punktację pomocniczą Emilia. Warto dodać, że w czołówce grała również rok młodsza Julia Wiszniewska, która jednak nie wytrzymała trudów turnieju i potraciła punkty na finiszu.

W grupie C10 bardzo dobrze spisał się Szymon Wiszniewski, który z wynikiem 7.0/9 zajął drugie miejsce. Obok Szymona w czołowej dziesiątce znaleźli się jeszcze Dominik Pawlak (6), Piotr Magdziarz (8) i Bartosz Hernik (9). Warto też zwrócić uwagę na występy naszych najmłodszych stażem członków Akademii Talentów. Cała trójka: Jakub Leski, Kamil Pajerski i Filip Tomasik zajęli miejsca wyższe od swoich numerów startowych. Gratulacje!

Wśród chłopców do lat 12 świetnie radził sobie Tymoteusz Szwajkowski, który nieco nieoczekiwanie włączył się do walki o medale. I choć ostatecznie los przydzielił mu nielubiane przez sportowców 4 miejsce, to naprawdę nie możemy czuć niedosytu. Drugi nasz reprezentant – Szymon Józefczyk – wyraźnie nie mógł się odnaleźć w przyspieszonym tempie gry i ostatecznie zajął 11 lokatę.

Jeden „plusik” w turnieju ośmiolatków zaliczył nasz najmłodszy zawodnik. Miłosz Pawlak w ten sposób zajął 15 miejsce i o trzy lokaty poprawił swój numer startowy. Gratulacje!

Po krótkiej przerwie odbyły się zmagania drużynowe. Wśród 18-latków prym wiódł pierwszy zespół Krakowskiego Klubu Szachistów. Choć nie graliśmy w optymalnym, ekstraligowym składzie, to sześć zwycięstw w sześciu meczach ma swoją wymowę! Na wielkie gratulacje zasłużyła cała drużyna w składzie: Krzysztof Szczurek, Mateusz Róg, Łukasz Święch i Julia Surpeta. Niestety druga drużyna nie nawiązała walki ze znacznie wyżej notowanymi rywalami. Tym niemniej brawa za remis i za podjętą rękawicę.

W rywalizacji 12-latków wystawiliśmy trzy zespoły. Dwa z nich przez cały turniej grały na czołowych szachownicach i ostatecznie aktywnie walczyły o puchary za miejsca na podium. Ostatecznie na najniższym jego stopniu stanęli zawodnicy pierwszej drużyny w składzie: Karol Armuła, Szymon Wiszniewski, Szymon Józefczyk i Klaudia Bar, którzy w 7-rundowych zawodach zdobyli 10 pkt. Z jednym punktem meczowym mniej, o jedno miejsce niżej została sklasyfikowana drużyna KKSz II, która dzisiaj grała w składzie: Tymoteusz Szwajkowski, Emilia Szopa, Kapcer Przybylik i Julia Wiszniewska. Brawo!

Całkiem udany występ zaliczyła też trzecia reprezentacja KKSz, która była złożona z członków najmłodszej grupy Akademii Talentów. Miejsce w środku stawki jest dobrym prognostykiem na przyszłość!

W niedzielę, w nieco mniej licznej obsadzie, odbyły się Mistrzostwa Małopolski w szachach szybkich. Nasi zawodnicy znowu pokazali się z dobrej strony i zajęli trzy medalowe lokaty. Swoje grupy pewnie wygrali Emilia Szopa (D10) i Szymon Wiszniewski (C10), a brąz przypadł Klaudii Bar (D10). Z grupy pozostałych naszych zawodników nie sposób nie zauważyć świetnego występu Szymona Piątka (C08), który dzieląc miejsca 3-5, ostatecznie został sklasyfikowany na 4 pozycji, a medal przegrał drugą punktacją pomocniczą.