Dominacja zawodników KKSz na Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży

W dniach 6-8 listopada odbyły się rozgrywki Krakowskiej Olimpiady Młodzieży w szachach – imprezy, którą śmiało można nazwać Mistrzostwami Krakowa Szkół. Trzydniowe rozgrywki wyłoniły najlepszych licealistów, gimnazjalistów (i uczniów klas 7-8) oraz uczniów klas 1-6 SP. Tradycyjnie w czołówkach nie zabrakło zawodników Krakowskiego Klubu Szachistów.

Zawody rozpoczęły się od zmagań licealistów. Śmiało możemy powiedzieć, że turnieje chłopców i dziewcząt odbywały się pod dyktando zawodników i wychowanków KKSz. W grupie kobiet (44 uczestniczki) pewnie zwyciężyła Anna Marczuk, a w czołowej szóstce znalazły się jeszcze Alicja Grochot, która zajęła trzecie miejsce i Julia Surpeta, która była szósta. Wśród panów (72 zawodników) w ścisłej czołówce znalazło się czterech wychowanków naszego klubu. Bezkonkurencyjny okazał się Sebastian Gołda, a w pierwszej szóstce znaleźli się jeszcze: Mateusz Róg (3), Piotr Jaśkowiec (4) i Marcin Deka (5).

Wśród gimnazjalistów wystartowało 66 chłopców i 39 dziewcząt. Wśród dziewcząt wysokie drugie miejsce zajęła Emilia Pawlak, a wśród chłopców nasi wychowankowie zdobyli dwa medale. Wygrał Łukasz Święch, a trzecie miejsce zajął Konrad Ciborowski.

Tradycyjnie najliczniejsze były zmagania wśród najmłodszych. Wśród dziewcząt na podium znalazła się Klaudia Bar, którą porażka w ostatniej rundzie zepchnęła z pierwszej na trzecią lokatę. Nieco nieoczekiwanie – lecz jak najbardziej zasłużenie – wśród chłopców, w grupie ponad 100 zawodników, najlepszy okazał się Maciej Wolak. Warto dodać, że w czołowej szóstce znalazł się jeszcze Tymoteusz Szwajkowski.

Podsumowując, nasi reprezentanci wygrali aż cztery (z sześciu grup) i łącznie zdobyli połowę miejsc na podium (9 z 18). Wydaje się, że te liczby dobrze podsumowują nasze miejsce na szachowej mapie Krakowa.