XII Mistrzostwa KKSz Juniorów za nami

Zakończyły się XII Otwarte Mistrzostwa KKSz w kategorii juniorów. Z dumą możemy stwierdzić, że nasza flagowa impreza była sukcesem. I to sukcesem w kilku wymiarach: organizacyjnym, sportowym i promocyjnym.

Przede wszystkim odnieśliśmy sukces organizacyjny. W imprezie wzięło udział 155 zawodniczek i zawodników reprezentujących pięć województw Polski południowej. Choć konflikt z Mistrzostwami Polski Juniorów do lat 10 spowodował, że brakło kilku młodych gwiazd, to wciąż gościliśmy kilku aktualnych medalistów MPJ, a poziom w poszczególnych grupach turniejowych był naprawdę wysoki.

Bardzo się cieszymy, że nasi zawodnicy odnieśli też sukcesy sportowe. Czwórka naszych zawodników zajęła miejsca na podium, kilkoro kolejnych było bardzo blisko powrotu do domu z pucharem, a część (szczególnie mniej doświadczonych) podwyższyło kategorie szachowe. Krótko mówiąc wydaje się, że zawody były kolejną udaną promocją naszego klubu.

A teraz o wynikach:

W grupie „A” rywalizowali najbardziej doświadczeni, choć niekoniecznie najstarsi szachiści. Zawody rozstrzygnął na swoją korzyść Tomek Szczepanowski (Debiut Ostrowiec Św.), który potwierdził opinie o swoim sporym szachowym talencie. Tomek wyprzedził Jakuba Sudera (MLKSz Myślenice) i zawodnika naszego klubu Rajmunda Flacha. Warto dodać, że Rajmund zarobił prawie 100 punktów rankingowych – brawo!

W gr. „B” rywalizacja, ku uciesze kibiców KKSz, toczyła się pod dyktando zawodników gospodarzy. Prawdziwym wyczynem jest pierwsze miejsce Patryka Korcyla (KKSz Kraków), który stanął w turniejowe szranki bezpośrednio po powrocie ze szkolnej wycieczki (trzy godziny snu!). Patryk pokazał jednak, że młody organizm jest naprawdę elastyczny i w pięknym stylu zwyciężył w zawodach. Tylko punktacja pomocnicza spowodowała, że na drugim miejscu znalazł się Radosław Peszkowski (KKSz Kraków). Radek dzielnie walczył o puchar za wygranie grupy, podobnie jak Patryk uzyskał 5.5 pkt, ale niestety dla niego tym razem Pan Bucholtz nie był łaskawy… Trzecie miejsce przypadło Andrzejowi Kuleszy (TS Wisła Kraków), który miał najlepszą punktację pomocniczą wśród zawodników, którzy zdobyli po 5 pkt.

Ze zmiennym szczęściem w gr. do lat 15 grali pozostali nasi zawodnicy. Z pewnością zadowoleni do domów wracali Filip Litwa i Emilia Pawlak, którzy zagrali naprawdę udane zawody. Szczęśliwy pewnie był też Łukasz Święch, któremu przy rozdawaniu nagród nieco dopisał przysłowiowy fart 🙂

Niezwykle silnie obsadzona była gr. C. Jak się okazało, rywalizacja nie tylko stała na wysokim poziomie, ale swoje znaczenie miała również kondycja i łut szczęścia. Na podium znaleźli się zawodnicy, którzy uzyskali po 5.5 pkt. Pierwsze miejsce zajął zawodnik Krakowskiego Klubu Szachistów Karol Armuła, który wyprzedził Arkadiusza Skorupkę (UKS przy SP 8 Chrzanów) i Dariusza Dziewońskiego (MLKSz Myślenice).

Niezwykle blisko podium (i normy na II kategorię) był Tymek Szwajkowski, który po porażce w ostatniej rundzie spadł na czwarte miejsce. Poza Tymkiem na duże brawa zasłużyła Klaudia Bar, która zagrała chyba najlepszy w życiu turniej godzinny.

O czołowe miejsca nie było łatwo również w gr. „D”. Ostatecznie wygrała Aleksandra Schmidt (UKS Szachownica Rabka Zdrój), która wyprzedziła Mateusza Matułę (SP 37 w Krakowie) i Karola Wróbla (KKSz Kraków). Warto dodać, że walka o puchary była wyjątkowo zacięta, gdyż wspomniana trójka oraz Patryk Blacha (KKSz Kraków), który był ostatecznie czwarty, zdobyła po 5 punktów. Miłym akcentem był również występ Jakuba Żaby, ucznia Gimnazjum nr 19 (gospodarza zawodów), który uzyskał normę na V kategorię!

W grupie do lat 10 najlepszym okazał się Filip Sobala (MLKSz Myślenice), który wyprzedził Jakuba Prostaka (MKS KSOS Kraków) i Daniela Krupę (UKS Szachownica Rabka Zdrój). Kibice gospodarzy trzymali kciuki za Dominika Pawlaka, który świetnie wystartował (4 z 4) i do samego końca walczył o „pudło”. Niestety porażka w ostatniej rundzie zepchnęła go na 6 miejsce, a w prestiżowej klasyfikacji szachistów KKSz, nieco niespodziewanie wyprzedził go Krzysiek Surma, który ostatecznie zdobył pół punktu więcej i zajął 4 miejsce.

Warto dodać, że wśród dziesięciolatków dwójka naszych uczniów podwyższyła kategorie szachowe. Są to Bartosz Hernik i Stanisław Książek, którzy uzyskali normy na IV kategorie szachowe.

Wśród siedmiolatków dominowały dziewczęta. Wygrała Joasia Bandyk (SP 4 Lipnica Wielka), która wyprzedziła Piotra Wnuka (UKS Goniec Staniątki) i Karolinę Myrmus (MUKS SZS Cieszyn). Zawodnicy naszego klubu: Piotr Magdziarz i Julia Wiszniewska zagrali zgodnie i solidarnie uzyskali po 3.5 punktu. Dla Piotra taki wynik oznaczał, że wypełnił normę na V kategorię – brawo!

XII Otwarte Mistrzostwa KKSz Juniorów (gr. A)

XII Otwarte Mistrzostwa KKSz Juniorów (gr. B)