XI OTSz o laur am Bogdana Śliwy

W dniach 16-17 maja, w salach ZSOI nr 1 w Krakowie (ul. Kijowska 3) odbywa się XI Otwarty Turniej Szachowy o laur arcymistrza Bogdana Śliwy. W zawodach, które są rozgrywane w sześciu grupach turniejowych, bierze udział 145 zawodniczek i zawodników z pięciu województw południowej Polski.

16 maja

Pierwszego dnia zawodów najwięcej emocji skupiły turnieje jednodniowe. Jak się okazało, walka była niezwykle zacięta, a sportowych wrażeń nie brakowało.

W grupie „F” wygrał rutynowany Piotr Wnuk (UKS Goniec Staniątki), drugi był Piotr Magdziarz (KKSz Kraków), a trzeci Hubert Zięba (Lotnik Mielec). Jak łatwo można przewidzieć, najwięcej radości kibicom naszego klubu sprawiła postawa Piotrka. Pomimo niewielkiego doświadczenia, uczeń p. Jurka Krupińskiego świetnie sobie radził. Nie tylko niespodziewanie znalazł się na podium, ale również (z 1.5 rezerwą) wypełnił normę na IV kategorię. Znakomicie!

Dodajmy jeszcze, że w tej grupie dwóch innych zawodników KKSz zdobyło piąte kategorie szachowe. Są to Konstanty Sarek i Tomasz Więczaszek. Gratulujemy!

W gr. E startowało 41 zawodniczek i zawodników, a walka o czołowe miejsca była najbardziej zacięta. Zwyciężył Piotr Banaś (Proszowice), który wyprzedził Jakuba Sypienia (UKS Czarny Koń Olkusz) i zawodnika Krakowskiego Klubu Szachistów – Marcelego Trześniowskiego.

Marceli zagrał świetny turniej, cały czas trzymał się ścisłej czołówki i dzięki udanemu finiszowi udało mu się znaleźć na podium. Warto pochwalić też udany występ Bartka Hernika, który znalazł się na 10 pozycji oraz pogratulować Dominikowi Bojek, który uzyskał normę na V kategorię.

W gr. D startowało 10 zawodników. Wygrał Dawid Lisak (UKS Victoria Łowczów), który wyprzedził Piotra Wykurza (CKiS Miechów) oraz Adama Juszczaka (Cikowice). Na czwartej pozycji znalazł się najlepszy z graczy Krakowskiego Klubu Szachistów – Karol Wróbel, a Michał Sierant wypełnił normę na V kategorię szachową. Gratulujemy!

Połowę turnieju mają za sobą gracze występujące w gr. „A”, „B” i „C”. Choć na razie ciężko prognozować końcowe wyniki, to zanosi się na to, że w gr. U15 podium mogą zdominować zawodnicy naszego klubu. Na razie prowadzi Radek Peszkowski, Julia Surpeta jest trzecia, a piąte miejsce zajmuje goniący czołówkę (nie grał pierwszej rundy) Patryk Korcyl. Życzymy powodzenia!

W gr. C na razie górą są dziewczęta. Prowadzi Kasia Zabłocka (UKS Goniec Staniątki), która wyprzedza Milenę Ślusarczyk (UKS Hetman Koronny Trzebinia). Wysoko znajduje się Szymek Józefczyk, który dzisiaj być może zaatakuje normę na II kategorię. Życzymy sukcesu!

W gr. OPEN startuje aż 38 graczy. Po trzech rundach komplet punktów mają Jan Golenia (MKS MOS Wieliczka), Honorata Kucharska (UKS przy SP 8 Chrzanów) i FM Jerzy Kot (KSz Polonia Wrocław). Zawodnicy naszego klubu liczą na dobry finisz, a my będziemy ściskali za to kciuki!

17 maja

W niedzielę kończyły się rozgrywki w grupach dwudniowych. W turnieju FIDE świetnie spisali się juniorzy. Zawody wygrał 13-letni Jan Golenia (MKS MOS Wieliczka), który wyprzedził swoją rówieśniczkę – Honoratę Kucharską (UKS przy SP 8 Chrzanów). Trzecie miejsce zajął nestor – FM Jerzy Kot (KSz Polonia Wrocław). Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem naszego klubu był Zbyszek Gregulski, który zdobył 2.5 pkt.

Wyrównana walka miała miejsce w gr. B, gdzie doszło do niecodziennej sytuacji. O ile turniej zasłużenie (i chyba spodziewanie) wygrał Michał Mroziński (UKS Szachownica Rabka-Zdrój), to na miejscach 2-3 wspólnie zameldowali się Radosław Peszkowski (KKSz Kraków) i Hubert Meers (UKS przy SP 8 Chrzanów). Jako, że nie udało się znaleźć kryterium rozstrzygającego możemy uznać, że nikt nie zdobył trzeciego miejsca…

Warto dodać, że na miejscach 4-6 w tej grupie znalazły się trzy osoby z naszego klubu. Byli to w kolejności: Patryk Korcyl, Julia Surpeta i Łukasz Święch. Ponadto na duże brawa zasłużył Antek Ustrzycki, który na bardzo trudnym dystansie wypełnił normę na III kategorię. Brawo!

Wiele się działo w gr. C, gdzie najlepsze okazały się dziewczęta. Wygrała Milena Ślusarczyk (UKS Hetman Koronny Trzebinia), która wyprzedziła Katarzynę Zabłocką (UKS Goniec Staniątki) i Kamila Knapika (MKS MOS Wieliczka). Wśród zawodników KKSz najwyżej uplasował się Szymek Wiszniewski, który zajął siódmą lokatę.