O czerwcowych turniejach (prawie) wszystko

Kto wie, czy to właśnie nie czerwiec jest miesiącem, który miłośnicy szachowej rywalizacji kochają najbardziej. Zakończenie roku szkolnego, coraz lepsza pogoda za oknem, a także niepisana tradycja – wszystkie te powody w mniejszym lub większym stopniu sprawiają, że turniejów jest  bez liku. I właśnie o czerwcowych turniejach chcemy napisać właśnie w tym poście.

Mistrzostwa KSOS (Kraków, 7 czerwca)

W niedzielę 7 czerwca odbył się turniej szachowy w Krakowskim Szkolnym Ośrodku Sportowym. Grało w nim łącznie ok. 40 osób, w tym kilkoro naszych reprezentantów. Zawody były dla nas przeciętnie udane. Świetnie wyniki uzyskali Klaudia Bar, która po bardzo dobrej grze zajęła drugie miejsce w gr. C. Bardzo ładnie wypadł również Karol Wróbel, który był rewelacją gr. B.

Pozostałym naszym graczom nie dopisywało szczęście. Grali w kratkę i w konsekwencji zajęli lokaty niższe, niż wynikałoby to z ich aktualnej wiedza i możliwości.

Mistrzostwa KSOS – gr. B

Mistrzostwa KSOS – gr. C

Turniej rodzinny w Krakowskim Klubie Szachistów (Kraków, 12 czerwca)

W piątkowe popołudnie 12 czerwca w ZSOI nr 8 odbył się Turniej Rodzinny, w którym wzięło udział 13 rodzin związanych z naszym klubem. Była okazja do spotkania się, do spędzenia ze sobą w przyjemnej atmosferze kilku godzin i to się udało w 100%.

Oczywiście działo się również w sferze sportowej. Tym razem bezkonkurencyjni byli gospodarze: Mateusz i Szymon Róg, którzy pozwolili sobie tylko na jeden remis (meczowy). Na podium znaleźli się jeszcze Tomasz i Szymon Wiszniewski oraz Konrad i Konrad jr Ciborowski – serdecznie gratulujemy!

Turniej rodzinny w KKSz

Mistrzostwa Krakowskiego Klubu Szachistów (Kraków, 13-14 czerwca)

Tegoroczne nasze Mistrzostwa odbyły się w gorącej atmosferze – zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Gorąco było na zewnątrz, gdyż trafił się nam niezwykle ciepły weekend, a było gorąco i w przenośni – bo emocji i niespodzianek nie brakowało.

Zawody rozstrzygnął na swoją korzyść chyba największy specjalista od naszych „pięciorundówek” Marcin Chmiel (MLKSz Myślenice), który uzyskał 4.5 pkt. Na podium znaleźli się jeszcze dwaj juniorzy: Konrad Buś (MKS MOS Wieliczka) i Marek Pniaczek (UKS przy SP 8 Chrzanów), a na miejscach 5-6 znaleźli się najlepsi gracze KKSz: Piotrek Lankof i Krzysiek Szczurek – obaj uzyskali po 3 pkt.

Mistrzostwa KKSz Seniorów

Mistrzostwom towarzyszyły trzy grupy juniorskie. Tym razem nie były one zbyt liczne, ale grający w nich zawodnicy mieli okazję spotkać się z rywalami na bardzo podobnym poziomie sportowym. I tak rywalizację na swoją korzyść rozstrzygnęli: Hubert Meers (UKS przy SP8 Chrzanów) w gr. U14, Ksawery Bartman (MKS MOS Wieliczka) w gr. U10 i Piotr Banaś (Stańczyk Proszowice) w gr. U10bis.

Zawodnicy KKSz walczyli dzielnie i zajmowali wysokie miejsca. Ostatecznie na podium znalazł się tylko Patryk Korcyl, który rywalizował w gr. U14, ale w czołowych szóstkach znaleźli się jeszcze Bartek Hernik (4), Julia Gunajew (5) i Michał Zieliński (6) w gr. U10bis oraz Julia Surpeta (4) i Radek Peszkowski (6) w gr. U14.

Pożegnanie wiosny z KKSz – U14

Pożegnanie wiosny z KKSz – U10

Pożegnanie wiosny z KKSz – U10bis

V Świąteczny OTSz Przedszkolaków (Kraków, 13 czerwca)

W tradycyjnym turnieju dla przedszkolaków wzięły udział dwie nasze zawodniczki. Klaudia Bar zagrała w turnieju „absolwentów” i zajęła w nim drugie miejsce. Także miejsce na podium – tym razem na trzecim jego stopniu – zajęła Julia Wiszniewska, która rywalizowała w gr. D07.

Serdeczne gratulacje dla naszych zawodniczek!

V OTSz Przedszkolaków – D07

V OTSz Przedszkolaków – absolwenci

II Mistrzostwa Nowej Huty (Kraków, 13 czerwca)

Już po raz drugi rozegrano Mistrzostwa Nowej Huty. Tym razem w zawodach wzięła udział trójka naszych graczy. Dwaj seniorzy, którzy rywalizowali w gr. A, walczyli o miejsca w ścisłej czołówce.

Ostatecznie Andrzej Gbyl był drugi, Andrzej Doniec znalazł się tuż za podium – był czwarty. Jedyny junior KKSz w stawce wystartował w starszej wiekowo gr. B. Szymek Wiszniewski grał nieźle i nieco niespodziewanie, ale jak najbardziej zasłużenie, po wygranej z faworyzowanym Barktiem Piwowarczykiem w ostatniej rundzie, znalazł się na drugim miejscu.

Mistrzostwa NH – gr. A Mistrzostwa NH – gr. B

Turniej rodzinny w Galerii Gronowice (Kraków, 13-14 czerwca)

W Galerii Bronowice w czerwcu br odbyły się dwie imprezy szachowe. Pierwszą był rodzinny turniej szachowy, w którym wzięło udział 13 zawodniczek i zawodników. Miło nam ogłosić, że zawody zostały zdominowane przez rodzinę reprezentującą KKSz. Pierwsze miejsce zajął Ryszard Grochot (8 pkt), a tuż za nim- na drugim miejscu – znalazła się Ala Grochot (7 pkt).

Gratulujemy!

Turniej rodzinny w GK

Weekend w Galerii Bronowice (Kraków, 20-21 czerwca)

Wszyscy miłośnicy królewskiej gry zdążyli się przyzwyczaić do tego, że jest taki weekend w roku, w którym do galerii handlowej idzie się nie na zakupy, a na szachy. W tym roku były jednak małe zmiany. Zamiast w Galerii Krakowskiej spotkaliśmy się w Galerii Bronowice. Miało to pewne konsekwencje – grało się przyjemniej (mniej kibiców, nieco lepsze warunki do gry), ale ucierpiała na tym frekwencja. Co lepsze? Zależy dla kogo…

Jeśli chodzi o wyniki, to zacznijmy od sobotniego turnieju juniorskiego. W najmłodszej grupie (U07) grała dwójka zawodników naszego klubu. Dobrze spisał się Maciej Wolak, który mimo słabszych momentów w środkowej części zawodów, znalazł się na nagrodzonym trzecim miejscu. Nieźle radził sobie Piotrek Magdziarz, który uzyskał 5 pkt i zajął 10 miejsce.

W gr. U09 w szerokiej czołówce znaleźli się Michał Zieliński i Marceli Trześniowski, którzy zajęli miejsca 6-7. Nieźle wypadła również Emilia Szopa, która zajęła 5 miejsce w kategorii dziewcząt.

Duża grupa zawodników Krakowskiego Klubu Szachistów wystartowała w gr. U11. Na drugim stopniu podium znalazła się nasza nowa klubowiczka Emilia Dyląg, która w Galerii reprezentowała jeszcze swój poprzedni klub. Trzecia wśród dziewcząt była kolejna Emilia z KKSz – Emilia Pawlak, a czwarte i piąte miejsce wśród chłopców zajęli Łukasz Święch i Adam Nieuważny.

Na drugim miejscu w gr. U13 znalazł się Krzysiek Szczurek, który jednocześnie wygrał klasyfikację chłopców. Warty odnotowania był również wynik Patryka Korcyla i Piotrka Surmy, którzy w silnie obsadzonym turnieju znaleźli się na miejscach 7 i 10.

Mniej licznie były obsadzone grupy do lat 15 i 17. Ale i tutaj nasi zawodnicy zajęli miejsca w ścisłej czołówce. Trzeci wśród juniorów w gr. U15 był Abhiraj Singh, a wśród dziewcząt Julia Surpeta była o „oczko” wyżej. W najstarszej grupie zawody wygrał Sebastian Gołda, który wyprzedził Mateusza Roga.

Turniej w Galerii Bronowice – U17

Turniej w Galerii Bronowice – U15

Turniej w Galerii Bronowice – U13

Turniej w Galerii Bronowice – U11

Turniej w Galerii Bronowice – U09

Turniej w Galerii Bronowice – U07

IV Turniej Kraków Business-Park (Zabierzów, 20-21 czerwca)

W Zabierzowie rozegrano kameralny turniej szachowy w którym wystąpiło ok. 50 zawodniczek i zawodników. W imprezie wzięło udział trzech zawodników naszego klubu.Najlepiej wypadł Bartek Hernik, który mimo niezbyt udanego startu, dzielnie finiszował na wspaniałej drugiej lokacie w turnieju dla dzieci. W starszych grupach wzięli udział również Radek Peszkowski i Antek Wołkow. Obaj mieli okazję do zmierzenia się ze znacznie silniejszymi rywalami i zdobyli nieocenione doświadczenie, które z pewnością przyda się przy kolejny.

Turniej w KBP – gr. A

Turniej w KBP – gr. B

Turniej w KBP – gr. C

VI Szachowe spotkania na Rynku w Myślenicach (Myślenice, 21 czerwca)

W Myślenicach, w tradycyjnej imprezie plenerowej, nie mogło zabraknąć graczy Krakowskiego Klubu Szachistów. Najbardziej szczęśliwy do Krakowa wracał Dominik Pawlak, który w gr. U08 zdobył 6 pkt i zajął znakomite 3 miejsce. Także na podium, ale na najwyższym w D11, turniej zakończyła Emilia Pawlak.

Solidnie zagrali również pozostali nasi gracze. Po 4 pkt zdobyli Emilia Szopa i Patryk Blacha, a nasz najmłodszy szachista – Miłosz Pawlak – zdobywając 2.5 pkt zrobił kolejny krok w stronę regularnego uczestnictwa w szachowej rywalizacji.

VI Spotkanie Szachowe – U08 VI Spotkanie Szachowe – U11

XII Memoriał dr. E. Arłamowskiego (Bochnia, 28 czerwca)

Już po raz 12 w Bochni rozegrano memoriał będący przypomnieniem sylwetki wspaniałego, powojennego szachisty, prawnika, współtwórcy największych sukcesów Krakowskiego Klubu Szachistów – dr. Edwarda Arłamowskiego.

Nasz klub reprezentowało dwóch graczy. W bardzo dobrym stylu zwyciężył Andrzej Gbyl, który zdobył aż 8.5 pkt. Nieco mniej udany turniej zaliczył Maciej Wieczorek, który został sklasyfikowany na 17 miejscu.