Mikołaj przy szachownicy


W dniach 5-6 grudnia br, w murach Gimnazjum nr 19 w Krakowie, odbył się mini-festiwal szachowy pt. „Mikołaj przy szachownicy z Krakowskim Klubem Szachistów”. W imprezie organizowanej przez nasz klub wzięło udział ponad 90 graczy z czterech województw Polski południowej (małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie). Nas szczególnie ucieszyła wysoka frekwencja świeżego klubowego narybku – w turnieju C grało kilkunastu naszych wychowanków!

Przebieg turnieju FIDE był bardzo zacięty i cechujący się mnogością niespodzianek. Tradycyjnie „mieszali” juniorzy, a rewelacją weekendu bezsprzecznie był 8-letni Szymon Wiszniewski, który był o włos od wygrania zawodów. Niestety brakło zimnej krwi w ostatniej rundzie i po „przygodach” w partii z doświadczonym Mateuszem Rogiem, nasz wychowanek musiał zadowolić się wciąż doskonałą, ale jednak „dopiero” czwartą lokatą.

Zawody wygrał Mateusz, który nie tylko miał w turnieju mnóstwo szczęścia, ale w decydujących momentach umiał mu pomóc (patrz remisy uzyskane w dużo gorszych pozycjach). Drugie miejsce przypadło p. Markowi Stachurze (TS Wisła Kraków), a na podium znalazł się także Patry Korcyl, który miłośników swojego talentu przyzwyczaił już do zajmowania wysokich miejsc w bronowickich turniejach.

Na osobny akapit zasłużyli nasi pozostali juniorzy, którzy licznie zdobywali doświadczenie w turnieju FIDE. Bardzo ładnie radziły sobie dziewczęta. Choć końcowe wyniki może o tym nie mówią, to zarówno Emilia Pawlak, jak i Klaudia Bar zaliczyły sporo udanych partii. Dobrze radził sobie Marek Żuwała, a każdy miał okazję do sprawienia choćby jednej niespodzianki większego kalibru.

W turnieju B grało stosunkowo niewielu szachistów, ale turniej był dla nich bardzo wartościowy, gdyż poziom zawodów był bardzo wyrównany. Ku swojej wielkiej radości miejsca 1-2 zdobyli Tymoteusz Szwajkowski i Ksawery Bartman (MKS MOS Wieliczka). Choć chłopców ucieszyły duże puchary, to przede wszystkim spełnili swoje szachowe marzenia – zdobyli normy na II kategorię! O krok od takiego wyczynu była również Emilia Szopa, ale brakło zaledwie 25 pkt rankingowych. Może uda się przy kolejnej okazji…

W turnieju C grały przede wszystkim dzieci rozpoczynające swoją przygodę z szachami. Wygrali Ci najbardziej doświadczeni – pierwszy był Piotr Banaś (Proszowice), który wyprzedził Marcelego Trześniowskiego i Mikołaja Jaśkowskiego (LUKKS Kielce). Cieszymy się również z wielu IV i V kategorii, które padły „łupem” naszych wychowanków. Serdecznie gratulujemy!

Wyniki końcowe:

Mikołaj przy szachownicy (FIDE)

Mikołaj przy szachownicy (gr. B)

Mikołaj przy szachownicy (gr. C)

Poniżej zdjęcia z turnieju:

 


X