Jan Wolak czwartym zawodnikiem PP6!


Od 27 kwietnia do 1 maja w malowniczym Poroninie odbywały się zawody mistrzowskie dla najmłodszych szachistów, tj. dla 6- i 7-latków. Wśród ponad stu graczy reprezentujących kluby z całej Polski, Krakowski Klub Szachistów miał jednego reprezentanta – Jasia Wolaka, który rywalizował w Pucharze Polski do lat 6.

Rozgrywki pokazały wielką pasję do szachów, jaką nosi w sobie pięcioletni Jaś. Choć grał on może nieco zbyt szybko, to trzeba przyznać, że także całkiem pewnie i pomysłowo. Oczywiście nie uniknął on kilku grubszych podstawek, ale z niżej notowanymi rywalami wygrywał z reguły bez większych problemów. Trzy porażki (wszystkie z późniejszymi medalistami imprezy) pokazały, że brak mu jeszcze wiele doświadczenia i troszkę szachowej wiedzy (szczególnie w temacie „spryt przy szachownicy”). Ostatecznie reprezentant Krakowskiego Klubu Szachistów z wynikiem 6.0/9 zajął doskonałe czwarte miejsce (był też najlepszy wśród 5-latków) i z dumą odebrał należne nagrody.

Patrząc na zawody nieco z boku, nie sposób nie dodać, że zawody dla najmłodszych mają swoją specyfikę i nie inaczej było w Poroninie. Wiedza szachowa uczestników zawodów była bardzo różna, a o wynikach nierzadko decydowały pułapki debiutowe przygotowywane przez obecnych na imprezie trenerach. Nie sposób jednak odmówić dzieciom wielkiego zaangażowania i ambicji. Trzeba też przyznać, że choć w poszczególnych partiach wariancja wyników była bardzo wysoka, to ostatecznie na podium znalazła się trójka najlepszych na imprezie szachistów. My się cieszymy sukcesem Jasia, ale też zdajemy sobie sprawę, że w tym wieku sukcesy są zupełnie nieistotne. Najważniejsza jest wszak dobra zabawa i… gra na maksa – dodałby najmłodszy szachista naszego klubu 🙂


X