Błyskawiczne złotka z KKSz!


W sobotnie popołudnie 24 października odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Małopolski Juniorów w szachach błyskawicznych. W tym roku rozegrano dwa turnieje: do lat 12 (po raz pierwszy w historii) i do lat 18 (po raz piąty). W imprezie wzięło łącznie 21 drużyn reprezentujących kluby z całej Małopolski, a co nas bardzo cieszy, aż osiem z nich przywdziewało niebieskie koszulki Krakowskiego Klubu Szachistów.

Dość jednostronne były rozgrywki juniorów starszych. Zdecydowanie wygrali absolutni faworyci, czyli pierwsza drużyna Krakowskiego Klubu Szachistów. Zespół w składzie: Dominik Marczuk, Maciej Jajte-Pachota, Patryk Korcyl i Anna Marczuk wygrał 10 meczy oraz zremisował kolejne dwa i z dużą przewagą wygrał zawody i wyprzedził zespoły MKS MOS Wieliczka oraz MAT Myślenice. Dodatkowo Dominik, Maciej i Patryk wygrali rywalizację na swoich szachownicach, a na desce kobiecej Ania była trzecia.

Do samego końca o medalową lokatę walczyła nasza rezerwowa drużyna. Ekipa w składzie: Piotr Lankof, Piotr Jaśkowiec, Mateusz Róg i Alicja Grochot uzyskała zdobyła 12 pkt meczowych i ostatecznie zakończyła na 4 miejscu. Liderem zespołu była Ala, która nieco niespodziewanie, ale jak najbardziej zasłużenie wygrała klasyfikację na czwartej szachownicy.

Na siódmej pozycji zawody zakończył zespół KKSz III. Drużyna w składzie: Radosław Peszkowski, Marek Żuwała i Piotr Surma zdobyli 4 duże i 11 małych punktów.

Wielkie emocje towarzyszyły turniejowi do lat 12. Wystartowało 14 drużyn, w tym aż pięć reprezentujących Krakowski Klub Szachistów. Wśród faworytów wymieniało się Wisłę, Wieliczkę, Myślenice, a także nasz pierwszy zespół, który wystąpił w składzie: Adam Nieuważny, Łukasz Święch, Karol Armuła i Emilia Dyląg.

Najlepiej wystartowała drużyna TS Wisła, która wygrała dwa pierwsze mecze i została skojarzona z naszym pierwszym zespołem (pierwsze dwie rundy wygraliśmy w stosunku 3:1). Mecz był ciekawy, ale toczył się pod nasze dyktando. Co prawda przegrał Adam, łatwo jednak wygrała Emilia, a kluczowe pojedynki spokojnie rozstrzygnęli na swoją korzyść Łukasz i Karol.

Po trzech rundach na czele znajdowała się drużyna KKSz, ale najtrudniejsze było przed nami. Na początek mecz z MATem Myślenice. Adam dość gładko przegrał z najlepszym zawodnikiem w turnieju – Jakubem Suderem, ale niełatwe mecze po raz kolejny rozstrzygają na swoją korzyść Łukasz i Karol. Pewnie wygrywa jeszcze Emilia i tym samym pieczętujemy kolejne ważne zwycięstwo.

Niełatwy był również pojedynek piątej rundy z MKS MOS Wieliczką. Znów o wyniku decydowały partie na szachownicach 2-3. Łukasz bardzo pewnie grał końcówkę H+2G vs. H+2S. Silny przeciwnik całą partię był w defensywie i ostatecznie nasz zawodnik przeszedł do łatwo wygranej końcówki pionowej. Dobrze grał Karol, który długi czas dyktował warunki na szachownicy. Rywal w nieco gorszej pozycji nawet proponował remis, ale niestety tuż po odrzuceniu oferty nasz zawodnik popełnił błąd i wynik meczu został ustalony na remis 2-2.

Dwa ostatnie mecze nasza drużyna grała z KKSz II i KKSz IV. Choć wydawałoby się, że mecze będą łatwe, to obie rezerwowe drużyny napędziły faworytom stracha. Ostatecznie mecze wygrała „jedynka”, ale wyniki 3:1 i 2.5:1.5 nie oddają dramaturgii – szczególnie drugiego pojedynku…

Turniej zatem zakończył się zwycięstwem KKSz I (13 pkt), który zdystansował zespoły TS Wisła, MKS MOS Wieliczka i MAT Myślenice (wszystkie 10 pkt). Dodatkowo Emilia Dyląg zdobyła złoto na IV, Łukasz Święch srebro na II, a Karol Armuła brąz na III szachownicy.

Trzy nasze drużyny „otarły się” o puchar za piąte miejsce, ale niestety nie udało się. KKSz II był szósty (brawa dla Emilii Pawlak za srebro na IV desce), KKSz IV był siódmy (oklaski dla Emilii Szopy za wygraną partię z Natalią Myśliwiec), a KKSz III był na ósmej pozycji.

Galeria zdjęć z imprezy:


X