Czwartki

* * * * *

HISTORIA

W Krakowskim Klubie Szachistów turnieje czwartkowe zawsze kojarzyły się z blitzami. Jeszcze w 2002 roku, niedługo po przeprowadzce do lokalu przy ul. Prądnickiej, z inicjatywy p. Jana Majchrowicza rozpoczął się pierwszy cykl piętnastu turniejów błyskawicznych. Niestety wyniki cyklu gdzieś się zagubiły, ale jest faktem, że dzięki tym zawodom krakowscy szachiści poznali naszą nową siedzibę i zaczęli pojawiać się na organizowanych przez nas imprezach.

Po inauguracyjnym Grand Prix, w odstępach 3-4-miesięcznych odbywały się kolejne cykle turniejów błyskawicznych. Prowadził je najpierw samodzielnie p. Jan, a później pomagali mu kolejno Jerzy Krupiński i Władysław Kowalewski. Na przestrzeni lat zawody cieszyły się zróżnicowanym zainteresowaniem (ciężko było jednak rywalizować frekwencją z renomowanymi blitzami w TKKF Drogowiec), ale wciąż miały swoich wielbicieli.

Po ostatecznej rezygnacji p. Jana z prowadzenia turniejów (zdrowie), inicjatywę przejął Jerzy Krupiński. Zmieniła się nieco formuła, gdyż zamiast klasycznych „pięciominutówek” uczestnikom zaproponowano partie rozgrywane tempem Bronsteina (5’+3”). Odbyło się kilka cykli, w których regularnie uczestniczyło kilkunastu krakowskich szachistów.

Po rezygnacji p. Jerzego trzecią próbę ożywienia czwartków podjął Władysław Kowalewski, który przez niespełna dwa lata prowadził turnieje rozgrywane w ramach „Czwartków Fischera”. Obok tradycyjnych blitzów z dodawanym czasem gry, innowacją były turnieje tematyczne.

Może niestety, a może stety, wskutek coraz większych potrzeb szkółki szachowej turnieje czwartkowe od początku roku szkolnego 2014/2015 zostały zawieszone. Kto wie, może za kilka lat przy ul. Prądnickiej znów miłośnicy szachów błyskawicznych będą mogli zmagać się z przeciwnikami i coraz szybciej tykającym zegarem…

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.