KKSz III Kraków na podium III ligi juniorów!


W dniach 9-10 maja w pięknych salach Hotelu Galaxy odbył się drugi zjazd III ligi juniorów. W imprezie wzięło udział 10 drużyn z całej Małopolski w tym trzecia drużyna Krakowskiego Klubu Szachistów.

9 maja

Po pierwszych czterech rundach III ligi juniorów, które były rozgrywane w kwietniu, byliśmy w szerokiej czołówce ze sporymi szansami na medalową lokatę. I choć nie było konkretnego celu sportowego, to po cichutku liczyliśmy na niespodziankę. W sobotę nasza młoda drużyna rozegrała trzy mecze.

Dwa pierwsze zakończyły się remisami. Pierwszy z nich, po wyrównanym pojedynku, padł w meczu z silną drużyną MKS MOS Wieliczka. Rywale grali w mocnym składzie, a ich liderem był Konrad Buś – zdecydowanie najlepszy zawodnik tegorocznej ligi. Drugi remis – z TS Wisłą Kraków – był dla nas trochę pechowy, gdyż po błędach w końcowej fazie meczu straciliśmy min. cały punkt. Ale narzekać nie było co – wciąż w drugim zjeździe nie przegraliśmy meczu.

Dopiero mecz siódmej rundy przyniósł nam więcej radości. Spotkanie z Kornutami Gorlice zaczęło się dla nas szczęśliwie. Szybko wygrał będący w znakomitej dyspozycji (trzy wygrane w sobotę) Łukasz Święch. Kolejne partie potwierdzały naszą dominację przy szachownicach. Zakończyło się 5:1, co pozwoliło nam mieć realne nadzieje na podium w klasyfikacji ogólnej.

10 maja

Poranna runda przyniosła nam zacięty mecz z UKS przy SP 8 Chrzanów. Emocji było wiele, zdarzały się też prezenty, które zdarzały się obu stronom. W znacznie lepszej pozycji jednym ruchem losy partii zaprzepaścił Mateusz Róg. Na nasze szczęście szybko rywale oddali prezent i nieoczekiwanie z punktu mógł się cieszyć Radek Peszkowski. Później było już zgodnie z oczekiwaniami. Ładnie dla oka zwyciężył będący w znakomitej dyspozycji Piotrek Jaśkowiec, po udanej partii pierwszy punkt drużynowy w barwach KKSz zdobyła też Julia Surpeta. Pomimo sporych ambicji swoje partie z silniejszymi rywalami przegrali Karol Armuła i kończąca mecz Klaudia Bar.

W ostatniej rundzie los nas skojarzył z outsiderem – drużyną UKS Szachownica Rabka Zdrój. Rywale w tym roku zbierają bezcenne doświadczenie, a my – marząc o sukcesie – musieliśmy wygrać w jak najwyższym stosunku. Mecz nie układał się jednak gładko. Heroiczny bój stoczyła Klaudia, która w pewnym momencie wypuściła dużą przewagę materialną. Na szczęście rywalka próbowała partię zakończyć matem i pomimo bardzo pomysłowej (momentami wręcz brawurowej) gry, nie doceniła kontry naszej zawodniczki i udało się nam otworzyć wynik meczu. Znakomite pozycje po debiucie ustawili Radek i Piotrek. O ile ten drugi szybko wygrał, to Radek nie za bardzo miał pomysł na wykorzystanie miażdżącej wręcz przewagi przestrzeni i partię wygrał dopiero w głębokiej końcówce.

Ładnie i stosunkowo łatwo swoje partie wygrali również Julia i Karol. Julce po kilku próbach udało się wykorzystać związanie skoczka na f6, a Karol po dość prostej grze przeszedł do lepszej końcówki, w której rywal szybko popełnił decydujący błąd.

Najbardziej dramatyczną partią rundy był jednak pojedynek Mateusza z Michałem Mrozińskim. Obaj zapewnili trenerom wiele emocji, a kibice co kilka ruchów wpadali w osłupienie widząc posunięcia obu graczy. O wyniku partii zapewne zdecydował niedoczas, w który wpadł mieszkaniec Rabki, ale warto pochwalić ciekawą końcówkę w wykonaniu naszego zawodnika. Zatem udało się – 6:0 i czekaliśmy na wyniki rywali.

Było jasne, że poprawimy zajmowane po ósmej rundzie szóste miejsce. Wygrana meczowa zapewniała nam 5 lokatę, wysokie zwycięstwo czwartą, a o trzecie miejsce postarała się… Marta Mucha z Chrzanowa, która wygrała dramatyczną końcówkę w derbowym pojedynku Chrzanowa z Trzebinią. Żeby było ciekawiej, mogliśmy awansować nawet na drugą lokatę, ale pomimo słabego początku, Wieliczce udało się uzbierać 2.5 pkt w meczu z Sandecją. A właśnie tyle było im trzeba, by wyprzedzić nas o włos (tj. wynikiem na pierwszej szachownicy)…

Trzecie miejsce to spory sukces naszej drużyny. Mieliśmy okazję zobaczyć na co stać nasze młodsze pokolenie i wydaje się, że perspektywy są piękne…

serwis internetowy III ligi juniorów

Zdjęcia z III ligi juniorów:


X