W dniach 18-24 sierpnia w Klementowicach liczna, 24-osobowa reprezentacja naszego klubu brała udział w IV Ogólnopolskim Turnieju Szachowym – Klementowice 2013. Dla większości z obecnych udział w turnieju był tylko jedną (choć niezwykle ważną) atrakcją organizowanej przez nas kolonii szachowej.

Tegoroczne zmagania odbywały się w dwóch grupach. W turnieju dla zaawansowanych (z rankingiem FIDE) brało udział 34 zawodniczek i zawodników. Faworytami byli najbardziej doświadczeni FM Rafał Gunajew i Tomasz Kempiński, ale dotychczasowe zmagania pokazywały, że w Klementowicach właśnie „pewniakom” gra się najtrudniej. Tym razem jednak było nieco inaczej. Rafał był w niezłej formie i dość pewnie odprawiał kolejnych rywali. Dopiero porażka ze wspomnianym Tomkiem Kempińskim wprowadziła trochę emocji, ale na dogonienie naszego zawodnika nie było już czasu…

Bardzo wyrównana była walka o miejsca 2-6, a o wszystkim zadecydowały partie ostatniej rundy. Ciekawe jest to, że „karty rozdawali” zawodnicy KKSz. I tak Sebastian Gołda dość niespodziewanie zremisował z Janem Górą, a Bartosz Sobolewski urwał połówkę Dawidowi Czerwowi. O ile wyżej wymienieni zawodnicy naszego klubu i tak znaleźli się poza czołową szóstką (Sebastian wygrał klasyfikację U14), to znalazł się w niej Maciej Jajte-Pachota, który po ciekawej partii wygrał z Ernestą Miłkowską i ostatecznie zajął 5 miejsce. Wśród nagrodzonych w grupie „A” znaleźli się także: Kasia Jędrocha, która była trzecia w klasyfikacji kobiet oraz Piotr Krawczyk – trzeci wśród czternastolatków.

W grupie „B” w szerokiej czołówce grało kilku graczy KKSz. Najlepiej zaprezentowała się Alicja Grochot, która zajęła drugie miejsce. Blisko czołówki byli również: Rajmund Flach (5 miejsce), Piotr Litwin (8 miejsce) i Jan Gunajew (9 miejsce). Ponadto w kategorii do lat 10 pierwszy był Filip Litwa (dodatkowo wypełnił normę na III kategorię), a drugi Piotr Karola.

W czwartkowy wieczór nasi adepci mieli okazję zmierzyć się w zawodach rozwiązywania zadań szachowych. Tak się złożyło, że sędzią głównym turnieju był znany i ceniony reprezentant kraju w solvingu, który w ramach promocji tej odmiany szachów, przeprowadził widowiskowy konkurs. Jak się okazało, najlepiej z przygotowanymi przez niego zadaniami poradzili sobie dwaj nasi juniorzy: Patryk Korcyl i Janek Gunajew – gratulacje!

Tradycyjnie obok szachów, w Klementowicach czekała na nas ładna pogoda (choć po raz pierwszy w czteroletniej historii turniejów przez dzień padało). W ramach planowej wycieczki odwiedziliśmy prawdziwego kowala i Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie, a na dodatek mieliśmy przyjemność pojechać kolejką wąskotorową. Poza tym w zasadzie codziennie można było zmierzyć się w meczu siatkówki/piłki nożnej, a w piątkowy wieczór najmłodsi mieli dużo uciechy z nocnych podchodów.

Na zakończenie relacji kilka słów refleksji. W Klementowicach byliśmy już czwarty raz. Tydzień spędzony w spokojnej i czystej okolicy pozwala nie tylko odpocząć od mieszkania w dużym mieście, ale również pokazać się klubowym trenerom. I choć kadra zawsze jest nieco inna (tylko Marcin Kapcia był na wszystkich czterech turniejach), to pewnie zawitamy tam również za rok…

Wyniki końcowe turnieju:

Klementowice 2013 (turniej A)

Klementowice 2013 (turniej B)

X