Memoriał Romana Bąka


W dniach 27-28 września w Chorzowie rozegrano juniorską część turnieju poświęconego Romanowi Bąkowi. Patron, którzy przez dziesięciolecia animował życie szachowe na Śląsku, byłby z pewnością dumny z zawodów. W pięknej sali rywalizowała ponad setka juniorów, którzy w godzinnych partiach zdobywali doświadczenie i walczyli o cenne nagrody. Nasz klub reprezentowała siedmioosobowa ekipa, która swoim zaangażowaniem w partię próbowała odwdzięczyć się gospodarzom za znakomite przyjęcie.

Warto podkreślić, że zawody miały dla nas zdecydowanie treningowy wymiar. Było jasne, że przy mocnej obsadzie i absencji kilku czołowych juniorów (makroregion za pasem), o wysokie miejsca będzie naprawdę ciężko. Nie przeszkodziło to jednak naszym „maluchom”, którzy byli w Chorzowie w doskonałej formie.
Prawdziwą gwiazdą weekendu był Łukasz Święch, który w grupie U10 toczył zaciętą rywalizację z wyżej notowanymi rówieśnikami. Co więcej walka była nie tylko zacięta, ale i „z sukcesem”, bo tylko tak można nazwać zajęcie przez niego czwartego miejsca w klasyfikacji łącznej i drugiego wśród chłopców. Brawo!
Ładnie grał nie tylko Łukasz. W grupie U10 na brawa zasłużyli wszyscy nasi reprezentanci. Adam Nieuważny i Karol Byrski zakończyli zawody na „plusie”, a dobrze wygląda również trzypunktowa zdobycz najmniej doświadczonego Patryka Blachy.
Pięknym finiszem popisał się Maciej Wolak, który w grupie U08 wygrał ostatnie cztery partie i zajął 6 miejsce wśród chłopców. Cały turniej krok przed Maćkiem grał Szymek Wiszniewski, którego 4 pkt (porażka w ostatniej rundzie) również należy ocenić jako sukces.
W najstarszej grupie dzielnie radził sobie Piotr Surma. Niestety dobra gra nie zaowocowała wysokim miejscem – zabrakło po połowie doświadczenia i precyzji.


X