Mistrzostwa Makroregionu Juniorów


Od 27 września do 3 października siedmioro naszych zawodników rywalizowało w Mistrzostwach Makroregionu Juniorów w Czudcu k. Rzeszowa, które były zarazem główną eliminacją do przyszłorocznych finałów Mistrzostw Polski Juniorów do lat 10, 12 i 14.

Po zmianie systemu rywalizacji dzieci i młodzieży, eliminacje do MPJ odbywają się głównie w ramach rozgrywek Makroregionu Juniorów w kat. do 10, 12 i 14 lat. Wyniki tegorocznych finałów spowodowały, że czwórka naszych graczy miała już miejsce w finale (Anna Marczuk i Katarzyna Jędrocha w gr. D18, Krzysztof Szczurek w gr. C14 i Emilia Dyląg w gr. D12). Po turnieju w Czudcu spodziewaliśmy się zwiększenia tej liczby, ale na głos nie chcieliśmy mówić o konkretnych liczbach. Zawody tego typu są z reguły bardzo trudne (także z psychologicznego punktu widzenia), a apetyt na awans ma dużo osób…

Jak się okazało, zawody były bardzo udane i zwiększyliśmy liczbę finalistów do ośmiu. Liczba robi wrażenie, nie tylko dlatego że jest rekordową w Małopolsce, ale również dlatego, że jest nieostateczna. Przed nami jeszcze Półfinał MPJ, w którym liczymy na kolejne sukcesy. Ale wracając do Makroregionu…

W gr. D09 rywalizowały Klaudia Bar i Emilia Szopa. Przebieg zawodów był bardzo emocjonujący.

Od cennego remisu rozpoczęła Klaudia Bar, która zremisowała z faworyzowaną Heleną Kucharską (co warte podkreślenia, w końcowej fazie partii to nasza zawodniczka dyktowała warunki gry). Późniejsze partie były dobre, choć jak to w tym wieku bywa – jedne nieco lepsze, inne nieco słabsze. Szczególnie szkoda pojedynku ósmej partii, w której 8-latka z Krakowa była o krok od ogrania Kasi Uliasz. Niestety w przeciągających się partiach Klaudii brakuje jeszcze kondycji i ostatecznie rywalka wygrała. Przed ostatnią rundą była nerwówka, gdyż nawet wygrana nie musiała dać naszej zawodniczce awansu. Ostatecznie jednak los okazał się łaskawy i ostatecznie po łatwej wygranej Klaudia zakończyła turniej na piątej pozycji, która daje awans do Pucharu Polski Juniorek do lat 10. Gratulujemy!

Dla Emilii Szopy turniej w Czudcu był kolejnym krokiem w kierunku szachowego rozwoju. Choć w jej partiach nie brakowało mniejszych i większych niedociągnięć, to na pierwszy plan wysuwały się największe zalety naszej juniorki – ambicja i zacięcie w ataku. Rywali spoza ścisłej czołówki niezbyt radziły sobie ze sposobem gry Emilii, która nieco nieoczekiwanie, ale jednak zdecydowanie zasłużenie, zakończyła turniej na znakomitej 7 pozycji. Choć do awansu ostatecznie brakło bardzo niewiele (decydowała punktacja pomocnicza), to nie ma powodu do zmartwień – jestem przekonany, że za rok Emilia będzie na tyle silna, że awans będzie tylko formalnością.

W gr. D11 grało dziesięć dziewcząt, w tym nasza wychowanka – Emilia Pawlak. Jej występ można podzielić na dwie części. Pierwsza – zdecydowanie słaba, gdy zawodniczka KKSz nie czuła się zbyt pewnie i niepotrzebnie w dobrych pozycje oddawała rywalkom pole. Na szczęście trwała ona dość krótko i po szczerej rozmowie Emilia postanowiła zaryzykować i przestawić się na bardziej odważną grę. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Jako pierwsza przekonała się o tym Oliwia Mirowska, która do partii z naszą zawodniczką miała komplet punktów. Partia była dość krótka, toczyła się zdecydowanie pod dyktando naszej zawodniczki i zakończyła zgodnie z naszymi przewidywaniami. Później było już z górki. Dopiero w ostatniej rundzie stresowaliśmy się, gdy pewną przewagę w partii z Emilią uzyskała Kasia Zabłocka. Jednakże po raz kolejny szachistka KKSz pokazała charakter. Najpierw przypuściła atak na króla rywalki, a gdy on nie do końca wyszedł, z zimną krwią zaproponowała remis. Zwycięski, bo dający czwarte miejsce w turnieju i awans do finału Mistrzostw Polski!

W grupie C09 grali Szymek Wiszniewski i Maciej Wolak. Szymek zaczął znakomicie, gdyż pewnie wygrał pierwsze cztery partie. Później przyszła jednak zadyszka i pomimo uzyskiwania dobrych pozycji, Szymek grał nieco zbyt pochopnie i w kolejnych czterech partiach uzyskał tylko pół punktu. Na szczęście w ostatniej rundzie, w partii o wszystko Szymon zagrał wolniej. Rywal został zaskoczony już w debiucie, a tuż po jego zakończeniu nasz zawodnik zdecydował się na klasyczną ofiarę gońca. Przeciwnik nie wytrzymał nerwowo i nie bronił się najdokładniej, co zaowocowało dość szybkim matem na środku szachownicy. Podsumowując, Szymek uzyskał 5.5 pkt i zajął 5 miejsce dające awans do przyszłorocznego finału Pucharu Polski Juniorów do lat 10!

Maciej był najmłodszym zawodnikiem turnieju, co było widoczne w trakcie zawodów. Choć grał bardzo ambitnie, to było widać, że rywale są w nieco innym miejscu szachowego rozwoju. Tym niemniej Maciej wygrywał z niżej notowanymi rywalami, niekiedy remisował z graczami nieco lepszymi, a ostatecznie uzyskał 4 pkt i zajął 17 miejsce, chyba adekwatne do aktualnej formy.

W gr. C11 rywalizowali Łukasz Święch i Karol Armuła. Łukasz grał bez kompleksów. Jego solidne szachy z łatwością starczały na niżej notowanych rywali, a z mocniejszymi dawały równorzędną grę. Już po siedmiu rundach pierwszy sukces był osiągnięty – nasz zawodnik wypełnił normę na II kategorię. Po porażce w ósmej partii przyszła partia o wszystko, którą Łukasz zagrał koncertowo! W debiucie udało się wyprowadzić rywala w pole i powstała pozycja z różnostronnymi roszadami. Była to woda na młyn dla naszego gracza – po kilkunastu kolejnych posunięciach wszystko było jasne – Łukasz wygrał i zajął 4 miejsce, które daje awans do finału MP Juniorów do lat 12.

Turniej w Czudcu nie do końca udał się Karolowi. Z jednej strony toczył on równorzędne pojedynki z rutynowanymi rywalami (remisy z Hubertem Bieniem i Arkadiuszem Babiarzem), ale w partiach zdecydowanie do wygrania czegoś mu jednak brakowało. Może przeszkodziła presja, może po prostu akurat teraz przyszedł mały dołek. Nieważne… Choć awansu nie ma, to Karol z pewnością szybko się odbije i będziemy świadkami kolejnych sukcesów utalentowanego 10-latka.

Poniżej wyniki końcowe turnieju:

Mistrzostwa Makroregionu Juniorów (D09)

 Mistrzostwa Makroregionu Juniorów (D11)

Mistrzostwa Makroregionu Juniorów (C09)

Mistrzostwa Makroregionu Juniorów (C11)

Galeria zdjęć z imprezy p. Wojciecha Armuły:


X