Nowa książka szachowa


Kilka dni temu na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna pozycja – Wydawnictwo RM wydało podręcznik autorstwa Jacka Gajewskiego i Jerzego Konikowskiego pt. „Kombinacje szachowe”, a my objęliśmy ją patronatem medialnym.

Książka jest dość nietypowym zbiorem kombinacji szachowych, gdyż poza dużym zestawem zadań do samodzielnego rozwiązania (600 pozycji), zawiera bogaty wstęp teoretyczny (omówiono w nim teorię kombinacji) i praktyczny (przedstawiono 31 najczęściej występujących w partii szachowej motywów kombinacyjnych).

Z pewnością omawiana przeze mnie pozycja jest cennym materiałem do treningu zmysłu kombinacyjnego dla zawodników grających na poziomie od dość mocnej czwartej do ambitnej trzeciej kategorii. Zaletą książki (w porównaniu do łatwo dostępnych źródeł internetowych) jest fakt, że zadania pochodzą przede wszystkim z partii silnych graczy i w znaczącej części składają się z pozycji mało znanych.

Słowem, książka wydaje się być warta zakupu i z pewnością przez dobrych kilka tygodni może stanowić bazę do rozwijania umiejętności taktycznych dla zawodników grających na poziomie 1450-1700.

Link do księgarni wydawnictwa:

https://www.rm.com.pl/product-pol-1458-Kombinacje-szachowe.html?fbclid=IwAR3_40NZkVvL7mFzRqvYypV2n5-QJcVYW8B5iLhjwR7KGM7zJ9-BSa_v17c


X