Rekordowe XIII Otwarte Mistrzostwa KKSz

Początek marca to od kilkunastu lat termin dla nas szczególny. Od trzynastu lat w ostatnich tygodniach zimy organizujemy naszą największą imprezę – Mistrzostwa KKSz Juniorów. W tym roku, po krótkich ustaleniach, postanowiliśmy połączyć dwie imprezy mistrzowskie i po raz pierwszy w historii w jednym terminie rozgrywamy championat w kategorii juniorów i seniorów.

Choć zawody są dopiero w połowie, to już teraz chyba możemy mówić o sukcesie. Udało się nam pobić rekord frekwencji sprzed kilku lat (w zawodach gra łącznie 197 zawodniczek i zawodników), gościmy zawodników ze Słowacji i kilku województw Polski południowej, a sama impreza przebiega bez istotnych zakłóceń zgodnie z harmonogramem. Jest i najważniejsze, czyli sukcesy sportowe. I właśnie o nich w dalszej części relacji.

Sobotnie zmagania przy szachownicy tradycyjnie stały pod znakiem rywalizacji w grupach jednodniowych. W 2016 roku były one dla nas szczególne, gdyż dzięki determinacji naszych instruktorów (dziękujemy!) w zawodach wzięło udział łącznie ok. 50 zawodników szkolących się pod patronatem naszego klubu. Rywalizowano w kategoriach do lat 13, 10 i 7 – grano siedem rund tempem P-30′.

Wiele pozytywnych emocji przyniosła nam obserwacja zmagań w turnieju „C”. Cały turniej nasi wychowankowie byli w ścisłej czołówce i licznie znaleźli się w nagrodzonej szóstce. Do pełni szczęścia zabrakło tylko zwycięstwa, ale tutaj umiejętności nie wystarczają – obok nich musi jeszcze sprzyjać szczęście… Zawody wygrał Adam Jawień (KS Korona Kraków), który uzyskał 6 pkt i punktacją pomocniczą wyprzedził Tymona Marca (KKSz Kraków). Nagrodę za trzecie miejsce otrzymał kolejny wychowanek p. Jurka – Mateusz Świderski (KKSz Kraków). Kolejna czwórka graczy trenujących pod czujnym okiem naszych szkoleniowców zajęła miejca 4-7. Byli to w kolejności: Jan Kusa, Andrzej Dymek, Stanisław Książek i Karol Wróbel. Gratulujemy!

Niezwykle liczna była gr. D, w której rywalizowało aż 62 graczy. W czołówce panował ogromny ścisk, a ostateczne rezultaty zmagań poznaliśmy dopiero po analizie punktacji pomocniczej. Ku wielkiej radości kibiców gospodarzy zawody wygrał 8-letni Piotrek Magdziarz (KKSz Kraków), który wyprzedził Mikołaja Jurusia (KKSz Kraków) i Igora Czarnotę (UKS Czarny Koń Olkusz) – wszyscy po 6 pkt. Bardzo blisko miejsca na podium był kolejny gracz KKSz – Tymek Jędrzejewski – który niestety przegrał partię ostatniej rundy i z wynikiem 5.5/7 zajął wciąż bardzo dobre piąte miejsce.

Patrząc na wyniki końcowe nie sposób nie zauważyć wysypu nowych kategorii wśród wychowanków naszego klubu. Wydaje się, że na najbliższej szachowej sobocie posiadacze kategorii szachowych będą stanowili znaczącą większość. Wypada tylko pogratulować naszym instruktorom profesjonalizmu i zaangażowania, a ich wychowankom cierpliwości i chęci do zdobywania szachowej wiedzy.

W najmłodszej gr. E rywalizowały dzieci do siódmego roku życia. Emocji tradycyjnie nie brakowało, partie stały na relatywnie wysokim poziomie, a puchary zdobyli utytułowani już młodzi szachiści. Zwyciężył Kamil Warchoł (Akademia Szachowa Gliwice), który wyprzedził Wojciecha Tima (UKS Pałac Młodzieży Katowice) i Michała Glaza (UKS Goniec Staniątki). W tym doborowym gronie nieźle radzili sobie nasi najmłodsi gracze. W czołowej dziesiątce znaleźli się Darek Zaucha i Miłosz Pawlak. Gratulujemy!

W niedzielę zawody zakończyli gracze występujący w turniejach dwudniowych. W Mistrzostwach Krakowskiego Klubu Seniorów startowało 30 zawodniczek i zawodników. Faworytem był Łukasz Turlej (UKS Pałac Młodzieży Katowice), który poradził sobie z wymagającymi rywalami i zakończył zawody ze 100% wynikiem. Pozostałe miejsca na podium zajęli gracze naszego klubu. Drugą lokatę (i pierwszą w kategorii U18) zajął Krzysztof Szczurek, a trzeci był Jakub Wieczorek – obaj uzyskali po 4 pkt. Tuż za podium znaleźli się dwaj kolejni gracze KKSz – Bartłomiej Wiejaczka i Sebastian Gołda (drugi w kat. U18) oraz Piotr Namyślak (UKS SP1 Jedynka Tychy), który zamknął podium w kategorii juniorów.

Wiele się działo w gr. A. Obsada zawodów nie była zbyt liczna, ale nie przeszkodziło to w emocjonującym przebiegu turnieju. Zawody zdecydowanie wygrał Karol Armuła, który nie tylko grał dobrze, ale również w trudnych chwilach wspomagał się niezbędną od czasu do czasu odrobiną szczęścia. Karol wyprzedził Tomka Pietrzaka (MAT Myślenice) i kolejnego zawodnika KKSz – Konrada Ciborowskiego.

W gr. B o wynikach turnieju przesądziła partia ostatniej rundy. Właśnie wówczas Miłosz Martyniak (UKS Pałac Młodzieży Katowice) wygrał z Mateuszem Baranem (TS Wisła Kraków) i w konsekwencji wyprzedził go w tabeli punktacją pomocniczą Bucholtza. Na trzeciej pozycji turniej ukończyła Joanna Bandyk (UKS Szachownica Rabka Zdrój), która uzyskała 5.5 pkt.