Maciej Wolak złotym, a drużyna brązowym medalistą Mistrzostw Małopolski do lat 7


W sobotę 17 października w Przebieczanach odbyły się Otwarte Mistrzostwa Małopolski do lat 7. Impreza, od kilkunastu lat rozgrywana w tym samym miejscu, jest prawdziwą kuźnią talentów. Wystarczy przypomnieć, że pierwsze dwie edycje wygrał GM Jan Krzysztof Duda (2004, 2005), a wśród triumfatorów byli również późniejsi multimedaliści MP Juniorów Ania Marczuk (2005, 2006), Honorata Kucharska (2009), czy Martyna Wikar (2012).

Na starcie tegorocznych zawodów stanęło ok. 90 zawodniczek i zawodników, wśród których była skromna, trzyosobowa reprezentacja Krakowskiego Klubu Szachistów w składzie: Piotr Magdziarz, Maciej Wolak i Darek Zaucha.

Cała trójka chłopców znakomicie wystartowała. Maciej wygrał trzy pierwsze partie z niżej notowanymi rywalami, a Piotrek i Darek na dobrym dystansie uzyskali po 2 pkt. Później było jeszcze ciekawiej…

Maciej, który był rozstawiony z niewdzięcznym pierwszym numerem startowym, bardzo ładnie radził sobie z presją i – co nie zawsze jest u niego normą – pewnie wygrywał partie grane z pozycji faworyta. Po wygranej z Maćkiem Dąbrową (MKS KSOS Kraków) i Maksymilianem Nowakowskim (MKS MOS Wieliczka) było jasne, że ostatnie dwie rundy będą decydujące w grze o medale. Pojedynek szóstej rundy był niezwykle emocjonujący. Maciej w dobrej pozycji nieoczekiwanie podstawił wieżę. Rywal starał się wykorzystać przewagę materialną, ale czas uciekał, a pomysłu na sprytną obronę naszego zawodnika nie było. Ostatecznie Maciej zgodził się na propozycję remisową (przeciwnik miał już niewiele ponad minutę czasu na zegarze) i okazało się, że losy końcowego wyniku rozstrzygną się w partii ostatniej rundy z Maciejem Pełką (KSz Hetman Katowice). Śląski zawodnik aktywnie rozegrał debiut i uzyskał znacznie lepszą optycznie pozycję, ale później na szachownicy dominował nasz zawodnik. Nie obyło się bez nerwów w końcówce (obaj zawodnicy mieli po 2-3 minuty na zegarze), ale Maciej dość sprawnie wykorzystał przewagę materialną i czasową, by ostatecznie wygrać na czas.

Podsumowując, Maciej z wynikiem 6.5/7 zasłużenie zdobył pierwsze miejsce w licznie i silnie obsadzonych zawodach. Oczywiście należał do grona faworytów, ale turniej mistrzowski jest wygrać szczególnie trudno i właśnie także z tego powodu naszemu wychowankowi należą się olbrzymie słowa uznania.

Ze zmiennym szczęściem grał Piotrek Magdziarz. Zdecydowanie widać u niego postępy spowodowane regularnym treningiem i było naprawdę blisko czołowej 10. Niekiedy wychowankowi p. Jurka jeszcze brakuje cierpliwości, ale to kwestia czasu. Ostatecznie Piotrek uzyskał 4.5 pkt i zajął 14 lokatę.

Pierwszy w barwach KKSz, a drugi w życiu turniej rozegrał Darek Zaucha. Jak u każdego debiutanta, także u Darka widać zbyt dużo emocji w grze. Trzeba jednak przyznać, że sporo wie, szuka aktywnych rozwiązań, a przede wszystkim czerpie z gry mnóstwo przyjemności. Zdobyte przez niego 4 pkt i zajęte 21 miejsce to bardzo dobry prognostyk na przyszłość. A na dzisiaj duża zachęta do codziennej pracy nad szachami.

Sukcesy indywidualne to nie wszystko. Nasi chłopcy pięknie postarali się również o rewelacyjny wynik drużynowy. Choć w Przebieczanach regulamin premiuje raczej większe liczebnie drużyny, to trójka zawodników naszego klubu zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej chłopców.

Wielkie gratulacje!

Serwis internetowy zawodów:

Otwarte Mistrzostwa Małopolski do lat 7 (CH)

Zdjęcia z imprezy:


X