Sukcesy w „Kroku do sukcesu”


W dniach 28-30 marca, w salach Zamku Królewskiego w Niepołomicach, odbywa się kolejna odsłona prestiżowego turnieju przeznaczonego dla najmłodszych miłośników zmagań na szachownicy. W imprezie bierze udział ponad setka dzieci z Małopolski i województw ościennych, a w tej grupie znajduje się liczna reprezentacja naszego klubu.

28 marca

Pierwszy z cyklu trzech turniejów był dla nas bardzo udany. Nasi najmłodsi zawodnicy aż trzy razy stawali na podium, a grający w turniejach pobocznych osiągali naprawdę znaczące wyniki. Ale po kolei…

W grupie U09 bardzo dobrze zaprezentowała się Klaudia Bar, która z wynikiem 6 pkt w klasyfikacji generalnej uplasowała się na znakomitym drugim miejscu (ustąpiła jedynie aktualnej Mistrzyni Polski – Weronice Zabrzańskiej), a wśród ośmiolatków bezapelacyjnie wygrała. Klaudia gra coraz lepiej, a dowodami są nie tylko kolejne marcowe sukcesy, ale również wyniki pojedynczych partii (dzisiaj wygrała z dwoma chłopięcymi trójkami).

Znakomity start zaliczył Dominik Pawlak, który wygrał trzy pierwsze partie. Później przyszła mała zadyszka, ale udany finisz pozwolił mu uzyskać 5 pkt i także i on stanął na przygotowanym przez organizatorów podium – był drugi w klasyfikacji chłopców do lat 8.

Możemy być zadowoleni także z wyników Bartka Hernika i Piotra Sypienia, którzy solidarnie zrobili po jednym plusiku (czyli 4 z 7). Warto też zauważyć udział w zawodach trójki uczniów SP95, którzy powoli zaczynają szachową rywalizację. Oby nie zabrakło im pasji!

W grupie do lat 7 mieliśmy dwóch reprezentantów. Od początku do końca turnieju prowadził Maciej Wolak, któremu nawet porażka w ostatniej rundzie nie zabrała zwycięstwa w zawodach. Maciej uzyskał 6 pkt i podobnie jak Klaudia prowadzi w odpowiedniej klasyfikacji cyklu.

Kto wie jednak, czy nie większym bohaterem był Miłosz Pawlak, który dzisiejszym występem dzielnie wkroczył na arenę turniejowej rywalizacji. I choć nierzadko debiuty bywają trudne, to Miłosz będzie miał inne wspomnienia. Nie dość, że wygrał aż trzy partie, to na dodatek wrócił do domu ze statuetką dla najmłodszego zawodnika turnieju. Wielkie brawa!

Dodajmy jeszcze, że dzisiaj rozpoczęły się zmagania w dwóch turniejach pobocznych. I dzieje się! Emilia Pawlak znakomicie radzi sobie z grupie dla II kategorii. Po wygranych partiach z rutynowanymi przeciwnikami, nasza zawodniczka prowadzi w swojej grupie i jutro będzie walczyła o kolejne punkty!

W grupie dla „trójek” po pierwszych dwóch rundach mamy kilku liderów. W tej grupie znajduje się zawodnik naszego klubu – Piotr Surma. Jeden punkt na swoim koncie posiada Adam Nieuważny. Podobnie jak w przypadku Emilii, jutro pewnie chłopaki dzielnie powalczą o kolejne wygrane!

29 marca

Kolejny dzień sukcesów w Niepołomicach. Wiele radości przynosi nam obserwowanie zmagań naszych najmłodszych zawodników. W turnieju „A” po raz drugi wygrał Maciej Wolak, który tym razem oddał rywalom tylko pół punkta. Po bardzo udanym debiucie, także i dzisiaj znakomicie radził sobie Miłosz Pawlak. Tym razem już po pięciu rundach miał na koncie 3 pkt i choć wyniku nie dało się już poprawić, to wydaje się, że obserwowaliśmy już drugą jaskółkę aktualnych możliwości szachowych naszego pięciolatka. Czyżby już niedługo Miłosz miał zdobywać piąteczkę?

W grupie 2006-2007 kolejny znakomity turniej zagrała Klaudia Bar. Tym razem uzyskała 5.5 pkt, znów grała w ścisłej czołówce i w klasyfikacji generalnej zajęła doskonałą czwartą lokatę. Dodatkowo zwyciężyła w kategorii dziewcząt do lat 8 i odebrała zasłużony puchar! Nieźle raził sobie również Dominik Pawlak, który tym razem nie stanął na podium, ale po raz kolejny pokazał, że właśnie obserwujemy jego postępy w rozumieniu królewskiej gry. Wynik rankingowy „>1400” ma swoją wymowę…

W zasadzie od tego powinniśmy zacząć, ale jak to zwykle bywa, o najmłodszych jakoś tak zawsze pisze się na początku. A dzisiaj bezapelacyjnym bohaterem dnia był 13-letni Piotrek Surma, który z wynikiem 4.5/5 współprowadzi w turnieju „D”. Jeśli jutro pójdzie mu równie dobrze, to będziemy mieli w klubie kolejną drugą kategorię! Trzymamy kciuki!

Kilka ciepłych słów należy się też Adamowi Nieuważnemu i Emilii Pawlak. Adaś po udanym dniu doszusował do szerokiej czołówki. Obecnie ma 3.5 pkt i przy odrobinie szczęścia jutro będzie walczył o miejsca w czołowej szóstce. Choć Emilia dzisiaj uzyskała tylko pół punktu, to i jej należą się słowa uznania. Gra w turnieju bardzo silnym, w zasadzie można powiedzieć, że powinna cieszyć się z każdego remisu w partiach z wyżej notowanymi rywalami. No i cieszy się, my się też cieszymy – Emilka ma 2.5 pkt i apetyt na kolejne niespodzianki jutro!

30 marca

No i „Krok do sukcesu” został przez nas zrobiony… Turniej dla nas ze wszech miar udany. Troje naszych zawodników stanęło na podium:

  • Maciej Wolak pewnie wygrał klasyfikację w kategorii U07 (grupa „A”). Dwa wygrane turnieje, jedno drugie miejsce – łącznie 18.5 pkt i spora przewaga nad kolejnymi zawodnikami w tej grupie.
  • Klaudia Bar znakomicie spisała się w grupie do lat 9. Trzy znakomite turnieje (trzy wygrane w podgrupie do lat 8), wysokie rankingi uzyskane (wystarczające na zdobycie II kategorii), aż w końcu druga lokata w klasyfikacji łącznej cyklu. Znakomicie…
  • Piotrek Surma przyjechał do Niepołomic w nadziei na zrobienie drugiej kategorii. Z przebojami, ale… udało się! Do tego świetne drugie miejsce w zawodach i chyba pierwsze wejście na podium 🙂
  • W tej samej grupie ładnie zagrał również Adam Nieuważny. Piąta lokata w silnie obsadzonym turnieju i wynik 4.5/7 – słowa uznania!
  • Jedno miejsce na podium, wiele udanych partii – to wynik Dominika Pawlaka. Dominik grał dobrze, dzielnie rywalizował z silnymi rywalami. Czasem jeszcze wyniki nie odzwierciedlały udanych pojedynków, ale wyjazd i w jego przypadku należy uznać za udany.
  • Ciężki turniej, ale masa doświadczeń. Oto rezultat Emilii Pawlak, która grała w najmocniejszym turnieju C. Nasza przeciwniczka pokazała, że jest w stanie rywalizować z dwójkami i że potrafi wygrywać z rutynowanymi rywalami. Na razie sił i umiejętności starczyło na wynik 2.5/7, ale będzie coraz lepiej.

Serwisy turniejowe

Turniej poboczny (II kat. i wyżej)

Turniej poboczny (III kat. i niżej)

Grupa „A” (U07) – turniej 1

Grupa „B” (U09) – turniej 1

Grupa „A” (U07) – turniej 2

Grupa „B” (U09) – turniej 2

Grupa „A” (U07) – turniej 3

Grupa „B” (U09) – turniej 3

Galeria zdjęć z turnieju (autorzy: Bartłomiej Pawlak i Bogdan Bar):

 


X