Szachowy weekend 22-24 maja


Weekend 22-24 maja jest dla zawodników Krakowskiego Klubu Szachistów bardzo pracowity. W piątek dwójka naszych graczy wybrała się do Niepołomic, w sobotę ośmioosobowa reprezentacja klubu grała w Rzezawie, a dodatkowo jeden nasz junior grał w Mistrzostwach X Dzielnicy w Krakowie. W niedzielę nasi zawodnicy grali na festynie w Piekarach i w międzynarodowym turnieju w Chrzanowie.

Rozgrywki o szachowy championat Niepołomic tradycyjnie odbywają się w maju, przy okazji cyklu imprez organizowanych z okazji Dni Niepołomic. Nie inaczej było w tym roku. Zawodnicy KKSz rywalizowali w grupie do lat 8. Zarówno Klaudia Bar, jak i Maciej Wolak zaprezentowali świetną formę. Oboje znakomicie wystartowali i po czterech partiach mieli komplet punktów. Później pojawiły się niewielkie straty, ale zaliczka z pierwszej połowy zawodów była na tyle duża, że o końcowe rozstrzygnięcia mogliśmy być spokojni. Maciej z wynikiem 6 pkt (w 7 partiach) znalazł się na pierwszej pozycji i został Mistrzem Niepołomic Młodzików, a Klaudia z 5 pkt na koncie wygrała klasyfikację dziewcząt.

Wielkie brawa!

serwis turniejowy Mistrzostw Niepołomic

W sobotę 23 maja w Rzezawie odbyła się trzynasta edycja Turnieju Szachowego o sakiewkę królowej Jadwigi. W imprezie wzięła udział ośmioosobowa reprezentacja szachistów naszego klubu.

W gr. B (do lat 13) nasi gracze radzili sobie znakomicie. Praktycznie co rundę byliśmy świadkami miłych niespodzianek, a partia ostatniej rundy, w której o zwycięstwo w zawodach na pierwszej szachownicy rywalizowali Patryk KorcylEmilia Pawlak. Rewelacyjnie dysponowana Emilia nie dała rady koledze klubowemu i ostatecznie na najwyższym stopniu podium znalazł się Patryk. Emilia na osłodę będzie wspominać zwycięstwo w kategorii dziewcząt (w klasyfikacji generalnej była siódma), a także dwa dość niespodziewane, ale w pełni zasłużone zwycięstwa z faworyzowanymi posiadaczami II kategorii (Florianem Wroną i Piotrem Paździerzem).

Bardzo udany turniej zaliczył Adam Nieuważny, który pokazał naprawdę dobrą grę i zajął wysokie ósme miejsce. W jego przypadku na dłużej zapamiętamy mrożącą krew w żyłach końcówkę z Darkiem Dziewońskim, w której zawodnik KKSz wykazał się przytomnością umysłu i modelowo wykorzystał duży niedoczas rywala.

Korzystnie zaprezentował się również Patryk Blacha, który po udanym finiszu uzyskał wynik „>50%” i zameldował się na wysokiej 18 lokacie.

Także czwórka graczy KKSz walczyła o punkty w gr. C (do lat 9). Nasi gracze praktycznie przez cały turniej byli widoczni w czołówce.

Bardzo dobrze zaprezentował się Marceli Trześniewski, który po udanym starcie całe zawody grał w ścisłej czołówce. Ostatecznie uzyskał 6 pkt i został sklasyfikowany na 5 miejscu – najwyższym wśród zawodników naszego klubu.

Niezbyt udany start zdeterminował turniejowe losy Maćka Wolaka. Choć druga część zawodów była dla niego zdecydowanie bardziej udana, to porażka w ostatniej partii zrzuciła go z podium – Maciej znalazł się na szóstej pozycji.

Po raz pierwszy poza Krakowem w zawodach zagrał Michał Zieliński. I trzeba przyznać, że były to zawody dla Michała bardzo udane. Nie dość, że wygrał dwie partie derbowe (z Maćkiem i Dominikiem), to jeszcze łącznie uzbierał 5.5 pkt i zajął rewelacyjne 10 miejsce.

Znakomity start miał Dominik Pawlak, który wygrał pierwsze cztery partie. Co warte podkreślenia, był o włos (niektórzy upierają się, że wręcz o pół włosa) od wygranej także i w piątej partii. Później przyszedł mały kryzys, ale udany finisz pozwolił na uzyskanie 5.5 pkt i zajęcie niezłego 11 miejsca.

XIII WTSz o sakiewkę królowej Jadwigi (gr. B)

XIII WTSz o sakiewkę królowej Jadwigi (gr. C)

W sobotę w Skotnikach odbywały się Mistrzostwa X Dzielnicy. W otwartej imprezie wziął udział Tymek Szwajkowski, który miał okazję sprawdzić się w gronie seniorów. Tymek uzyskał 3 pkt, a zdobyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości.

serwis turniejowy Mistrzostw X Dzielnicy

W niedzielę w Chrzanowie rozpoczął się międzynarodowy turniej, w którym wystartował Tadeusz Olkuski. W prestiżowym pojedynku Tadek – Anglia zakończyło się pokojowym remisem 2-2. W całym turnieju nasz zawodnik znalazł się w drugiej połowie tabeli, po części dlatego, że w pojedynkach z rodakami szło mu nieco gorzej, a po części z uwagi na konieczność wycofania się po sześciu rundach…

Międzynarodowe Mistrzostwa Chrzanowa

W niedzielę odbył się również kolejny Festyn Uśmiechu. W jego ramach rozegrano turniej szachowy z udziałem naszego zawodnika i naszego sędziego… Paweł Pityński wzorowo przeprowadził zawody, a Maciej Wolak dobrze grał i po raz drugi z rzędu z kompletem punktów je wygrał. Dodajmy, że w turnieju wystartowało 15 zawodników.

Festyn Uśmiechu Piekary 2015

Zdjęcia z zawodów:


X