Już po raz 21 Święto Niepodległości spędzamy przy szachownicy. Pomysł niestrudzonego Jerzego Krupińskiego wykluł się jeszcze w siedzibie TKKF Wieczysta na Pilotów, ale od kilkunastu lat jest kontynuowany pod patronatem Krakowskiego Klubu Szachistów. Zmieniło się – i to nie raz – miejsce gry, ale najważniejsze, czyli wszechobecne „jedenastki” pozostały. Niezmiennie zaczynamy o 11:11, gramy 11 rund, a obok jedynego w swoim rodzaju szacholotka, nagradzamy także 11 miejsce.

Nie inaczej było i wczoraj w trakcie XXI edycji, już po raz kolejny rozgrywanej w ZSOS nr 2 na os. Teatralnym. W grupie OPEN i turnieju U11 wystąpiło łącznie 182 szachistów w każdym wieku (od lat 6 do lat 82). Imprezę tradycyjnie rozpoczęliśmy punktualnie (o 11:11). Rywalizacja toczyła się w bardzo sportowej atmosferze, a kolejne rundy mijały bardzo sprawnie.

Walka o pierwsze miejsce w turnieju głównym rozgrywała się między Maciejem Brzeskim, Łukaszem Kumorem i Jerzym Kyciem. Ostatecznie triumfatorem został Maciej, który nieco lepszą punktacją pomocniczą zdystansował Łukasza (obaj po 10.0/11). Trzecie miejsce na podium przypadło Jerzemu, a zaszczytne 11 miejsce przypadło Dariuszowi Dziewońskiemu. Zawodnicy naszego klubu pojawiali się na czołowych szachownicach, ale w tym roku nieskutecznie walczyli o nagrody. Ostatecznie najwyżej – na 13 miejscu – uplasował się Sebastian Gołda, a w drugiej dziesiątce znaleźli się jeszcze Emilia Pawlak (14 miejsce) i Franciszek Kania (17 miejsce).

Bardzo ciekawa była rywalizacja w turnieju U11. Znakomicie wystartował Aleksander Aksamit, który oddając tylko dwa remisy, po ósmej rundzie miał 7 pkt i ogromne szanse na zwycięstwo. Na finiszu wydarzyło się jednak bardzo wiele. Zadyszkę Olka i drugiego po 8 rundach Szymona Kota, wykorzystał 8-letni Szymon Machaj, który wygrywając ostatnie 4 partie z wynikiem 9.0/11 niespodziewanie wyskoczył na pierwsze miejsce. Na podium znaleźli się jeszcze dwaj gracze KKSz – drugi był Aleksander Aksamit, a trzecie miejsce zajął Jakub Cieślik. Dodajmy jeszcze, że jedenasta lokata przypadła Zuzannie Góralik (MAT Myślenice).