Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników królewskiej na turniej szachowy, jaki w weekend 14-15 kwietnia, wspólnie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2, organizujemy w Nowej Hucie. Rywalizacja toczyć się będzie w pięciu grupach turniejowych, będzie można powalczyć o ranking FIDE, a także o wyższe kategorie. Mówiąc w skrócie – myślimy, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Informacje organizacyjne nr 2

Szanowni Państwo,
Już w sobotę widzimy się w ZSOS nr 2 w Krakowie. Szkoła mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru Ludowego, na os. Teatralnym 35. Poniżej kilka informacji dla wszystkich uczestników. Na zakończenie maila przesyłam mini-poradnik dla rodziców graczy początkujących.

Anulowanie zgłoszenia:

Jeśli zmieniliście Państwo zdanie i nie będziecie chcieli nas odwiedzić, to prosimy o jak najszybszy kontakt. Najlepiej wysłać sms na numer 791 655 136, a w jego treści podać imię i nazwisko oraz gr. turniejową. Prosimy o przesłanie takiej wiadomości do piątku do godz. 16.00, a w wyjątkowych sytuacjach do niedzieli do 8.30.

Listy startowe:

Turniej będzie prowadzony z wykorzystaniem programu ChessArbiter. Oto linki (warto je zapamiętać, wyniki będą na bieżąco uaktualniane):

 • gr. A – OPEN FIDE – http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_1339
 • gr. B – OPEN U12 – http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_1340/
 • gr. C – ur. 2004-2006 – http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_1341/
 • gr. D – ur. 2007-2009 – http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_1342/
 • gr. E – ur. 2010 i mł. – http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_1343/

Uwaga!
Zawodnicy początkujący (tj. nie posiadający numeru CR – można to sprawdzić na listach startowych) powinni wypełnić dokument, który zamieszczam w załączniku. Jest to formularz umożliwiający ujęcie zawodnika w systemie centralnej ewidencji zawodników. Bycie w tej ewidencji jest bezwzględnym wymogiem np. w przypadku zdobycia przez dziecko kategorii szachowej (ew. przy formalnym zapisie do klubu). Zawodników bardziej zaawansowanych prosimy o zerknięcie w serwis internetowy i ew. informację (sms, mail), gdyby na liście startowej były nieaktualne informacje.

Formularz rejestracji w CR

Przyjazd, parkowanie, opłaty:

Informujemy, że w bezpośrednim pobliżu szkoły jest stosunkowo niewiele miejsc parkingowych (parking przyszkolny mieści ok. 15-20 aut). Co prawda w niedalekim sąsiedztwie obiektu znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe „przy ulicy”, ale szczególnie zawodnikom z Krakowa, dajemy pod rozwagę przyjazd komunikacją miejską.

Przy przyjeździe autem – z uwagi na bardzo dużą spodziewaną frekwencję – prosimy jednak, by wziąć pod uwagę, że od momentu przyjazdu w okolice szkoły do wejścia na salę gry, możecie potrzebować nawet kilkanaście dodatkowych minut.

Jeśli zapłaciliście wpisowe przelewem i na liście startowej jest taka notka (jeśli jej nie ma proszę o pilny sms na nr 791 655 136 lub mail z potwierdzeniem wpłaty celem wyjaśnienia sprawy), to można na sali gry pojawić się do 9.40 i nie trzeba potwierdzać przybycia u sędziego.

W przypadku grup jednodniowych (C/D/E) osoby z zaznaczoną opłatą będą skojarzone w 1 rundzie. Osoby grające w turnieju dla zaawansowanych (A/B) będą jeszcze potwierdzane przed rozpoczęciem rundy, po zakończeniu uroczystego rozpoczęcia zawodów ok. 10.00-10.15.

Jeśli wpisowe będziecie Państwo chcieli zapłacić w sobotę, to na sali gry trzeba być najpóźniej do 9:30(!), przy czym zalecamy przybycie do 9.15. Proszę również – w miarę możliwości – o posiadanie odliczonej kwoty wpisowego.

Sala gry itp.:

Zawody będą odbywać się równolegle w dwóch salach.

 • dwudniowe gr. A i B będą grały w sali gimnastycznej (ostatnia sala na parterze),
 • turnieje jednodniowe (C/D/E) będą odbywały się w dużej hali sportowej. Tam również odbędzie się uroczyste rozpoczęcie turnieju.
 • W trakcie turnieju będzie czynna stołówka, która będzie wydawała dwudaniowe obiady w cenie 15 zł (w każdej z grup zaplanowana będzie ok. półgodzinna przerwa obiadowa). Wszelkie zamówienia itp. będzie można składać u specjalnie do tego wyznaczonej osoby. Organizator nie pośredniczy w sprzedaży posiłków.

Opieka nad zawodnikami:

Przypominamy, że organizatorzy i sędziowie nie sprawują opieki nad dziećmi w trakcie zawodów! Dzieci winny przebywać pod opieką dorosłych opiekunów, trenerów klubowych itp, którzy ponoszą odpowiedzialność za ich zachowanie.

I na zakończenie – życzymy udanego weekendu z szachami na naszym turnieju!

PORADNIK RODZICA W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

P: Co mamy zrobić po przyjeździe na turniej?
O: Jeśli musicie uiścić wpisowe, to pierwszym przystankiem będzie stolik, przy którym dokonacie Państwo opłaty (jeśli macie Państwo opłacone wpisowe, to należy udać się do hali gimnastycznej i się rozgościć). Później udajemy się na salę gry i czekamy. ok. 9.40-9.50 pojawią się kojarzenia par, sędziowie pomogą zająć zawodnikom miejsca, uroczyście otworzymy imprezę i rozpoczynamy!

P. Skąd będę wiedział z kim gra moje dziecko?
O. Turniej będzie prowadzony specjalnym programem ustalającym pary w poszczególnych rundach turnieju. Wydruki z programu będą wywieszane w 3-4 miejscach i na tej podstawie dzieci będą zajmowały miejsca.

P. Czy po porażce moje dziecko odpada?
O. Nie. Każdy zawodnik będzie mógł zagrać 7 partii, przy czym system rozgrywek jest zaplanowany w taki sposób, by (nie licząc początkowych partii) kojarzeni byli zawodnicy na podobnym poziomie gry (tj. mający w danym momencie taką samą lub bardzo zbliżoną liczbę punktów). Jeśli w zawodach będzie uczestniczyła nieparzysta liczba zawodników, to w każdej rundzie jeden gracz będzie otrzymywał „wolny los”.

P. Co zrobić, jeśli np. po 4 partiach dziecko już nie będzie chciało grać?
O. Sądzimy, że warto zagrać wszystkie partie i zachęcamy do tego, przy pomóc dziecku przetrwać ew. kryzys. Jeśli jednak, z jakichś powodów stwierdzicie Państwo, że nie chcecie już brać udziału w rozgrywkach, to bez problemu możecie się wycofać z zawodów. Jednakże by zrobić to elegancko, należy poinformować o tym sędziego.

P. Jak powinienem się zachowywać na sali gry?
O. Szachy wymagają skupienia i choć przy takich masowych turniejach wcale nie jest o to łatwo, to warto dbać o ciszę. Powinniśmy pamiętać, że na sali gry w zasadzie nie powinno się rozmawiać (a w bezpośrednim sąsiedztwie grających jest to wręcz surowo zakazane), dzieci nie powinny biegać (na to jest miejsce poza salą gry), a nikomu nie wolno używać telefonów komórkowych (można to robić poza salą gry).

I najważniejsze, kibicując partii nie wolno (nigdy!) ingerować w jej przebieg (poprzez podpowiedź, mimikę, czy w jakikolwiek inny sposób). Wszystkie wątpliwości rozstrzygają sędziowie, a do ich przywołania wystarczy podnieść rękę (mowa o grających) i chwilę poczekać na podejście rozjemcy.

P. Czy mogę oglądać grę mojego dziecka?
O. W zasadzie tak, ale warto stosować się do przyjętych zasad. Po pierwsze należy bezwzględnie pamiętać o tym, że kibic nie ma prawa w żaden sposób ingerować w rozgrywane partie (w większości przypadków nawet sędzia może reagować dopiero na prośbę graczy). Przyjęło się, że stajemy za plecami zawodnika, któremu kibicujemy i w ciszy obserwujemy partię.

P. Kupiliśmy obiad. Czy na pewno damy radę go zjeść?
O. W każdej z grup będzie ok. 30 min przerwa. Będziemy o niej mówili z odpowiednim wyprzedzeniem i będzie można wówczas się zająć np. zjedzeniem posiłku. Warto też słuchać komunikatów sędziowskich. Oni powinni ogłaszać, o której będą rozpoczynały się kolejne partie i ew. zaoszczędzony szybszą grą przez dziecko czas, będzie można wykorzystać na spacer, rozmowę, czy choćby zabawę na placu zabaw.

P. O czym jeszcze powinienem pamiętać?
O. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pierwszy turniej jest dużym stresem nie tylko dla nas rodziców, ale przede wszystkim dla dziecka. Szachy są sportem, w którym od początku treningów do sukcesów jest naprawdę długa droga i ciężko się spodziewać, że sukcesy przyjdą od razu. Wydaje się, że najważniejsze jest, by dziecko po prostu dobrze się bawiło i czuło nasze wsparcie niezależnie od osiąganych wyników. A nasze gratulacje (powód do gratulacji zawsze się znajdzie) za dzielną postawę są dla dziecka większą nagrodą od pucharów i dyplomów!

P. Spodobało się nam! Co dalej?
O. Przede wszystkim gratulujemy. A co dalej? Rozpoczynamy piękną przygodę z królewską grą! Jeśli jesteście Państwo z Krakowa, może warto zainteresować się treningami w Krakowskim Klubie Szachistów, a już na pewno warto zanotować w kalendarzu weekend 12-13 maja br. Wówczas odbędzie się prestiżowy Turniej o laur am Bogdana Śliwy, na który już dzisiaj zapraszamy!

Informacje organizacyjne nr 1:

 1. Informujemy, że opłatę startową do turnieju można regulować przelewem na konto Krakowskiego Klubu Szachistów. Zachęcamy do takiej formy płatności (ze względu na sprawy organizacyjne – księgowanie czasem trwa – prosimy o wpłaty na konto nie później niż w środę), gdyż w ten sposób nie tylko będziemy mogli lepiej przygotować się do Waszego przyjazdu, ale przy okazji będzie można uniknąć ew. kolejek przy rejestracji (osoby, które na liście będą miały odznaczoną informację o dokonaniu wpłaty, będą mogły przybyć na miejsce zawodów do 9:45).

  Dodatkowo – wg regulaminu zawodów – terminowa wpłata na konto obniża wysokość wpisowego o 10 zł.

  Dane do przelewu:
  Krakowski Klub Szachistów, 31-202 Kraków, ul. Prądnicka 43,
  Krakowski Bank Spółdzielczy: 51 85910007 0020 0052 8360 0001,
  tytuł: Szachy wiosną!, imię i nazwisko zawodnika, grupa turniejowa.

 2. Opłacenie wpisowego przelewem powinno być odnotowane w serwisie internetowym turnieju. Jeśli po 48h od wykonania przelewu takiej adnotacji nie będzie, to prosimy o sms (791 655 136) lub wysłanie potwierdzenia przelewu na mail: szachy@kksz.krakow.pl
 3. Osoby, które wolą zgłosić się w sposób tradycyjny zapraszamy w godz. 8:45-9:30. Prosimy o punktualność (z uwagi na dużą liczbę zgłoszeń, można spodziewać się kolejek) i – jeśli to nie jest kłopot – posiadanie wcześniej przygotowanej, odliczonej kwoty.
 4. Jeśli z pewnych powodów będziecie wiedzieli Państwo o tym, że mimo zgłoszenia do nas nie przyjedziecie, prosimy o niezwłoczne wysłanie informacji w postaci sms na numer 791 655 136. Taka informacja nie tylko pozwoli nam lepiej przygotować się do zawodów i uniknąć ew. opóźnień.
 5. Jeśli będziecie chcieli uzyskać rachunek za wpisowe, to prosimy o przygotowanie kartki z danymi do faktury (przy płatności na konto można prośbę o fakturę wysłać również mailem). Rachunki będziemy wypisywali na bieżąco (od ok. 11-12 w sobotę), będzie można je odbierać w biurze zawodów.
 6. Szkoła, w której gramy, jest położona nieopodal Teatru Ludowego. Parking przyszkolny jest niewielki (max. 15 aut) i choć w bezpośrednim pobliżu miejsca zawodów jest dość sporo ogólnodostępnych miejsc parkingowych, to zachęcamy do przyjazdu komunikacją miejską (okolica jest świetnie skomunikowana z Krakowem), Jeśli zdecydujecie się przyjechać autem, to proszę – kalkulując czas przyjazdu – wziąć pod uwagę, że od miejsca zaparkowania do samej szkoły możecie mieć Państwo nawet kilkaset metrów drogi.
 7. Na miejscu zawodów będzie można zamówić i zjeść smaczny obiad (jego koszt to 15 zł). Kuchnia działa niezależnie od organizatora i ew. zamówienia prosimy składać bezpośrednio na stołówce. Rozsądnie byłoby tę sprawę załatwić do godz. 11.00. Każda grupa będzie miała ok. półgodzinną przerwę, w trakcie której będzie można skorzystać z usług stołówki.
 8. W ramach turniejów jednodniowych prowadzona będzie klasyfikacja szkół podstawowych, w której nagrodzonych (puchary) będzie sześć najwyżej sklasyfikowanych szkół. W przypadku zainteresowania, prosimy o dokonanie ew. korekt w zgłoszeniu (wpisanie szkoły) najpóźniej do zakończenia pierwszej rundy turnieju (a najlepiej zrobić to do czwartku).
 9. W ramach imprezy (w godz. 11.00-13.00 z przerwami), odbędą się bezpłatne mini-warsztaty dydaktyczne dla zainteresowanych nauczycieli (i nie tylko). Ich program podamy do piątku przed turniejem.

Z poważaniem
Jacek Wolak

Dyrektor turnieju

 

Wybrane nagrody w turnieju „Szachy wiosną!”

 

 

Wypis z komunikatu turniejowego:

Dwie grupy („A” i „B”) są przeznaczone dla zaawansowanych zawodników (obie są zgłoszone do oceny rankingowej FIDE) i będą odbywały się w ciągu dwóch dni. Turnieje dla początkujących odbywać się będą wyłącznie na sobotę.

Gr. Rundy Tempo gry Termin Opłata
Uczestnictwo
„A” 5 rund 60’+30’’ 14-15 kwietnia 60 zł OPEN do 2199 ELO
„B” 7 rund 30’+30’’ 14-15 kwietnia 60 zł zaw. urodzeni w 2006 r. i młodsi do 1599 ELO
„C” 7 rund 30’ 14 kwietnia 25 zł zaw. urodzeni w roku 2004 i młodsi (max. IV kat)
„D” 7 rund 30’ 14 kwietnia 25 zł zaw. urodzeni w roku 2007 i młodsi (max. IV kat)
„E” 7 rund 30’ 14 kwietnia 25 zł zaw. urodzeni w roku 2010 i młodsi (max. IV kat)

Z uwagi na spodziewaną przez nas dużą liczbę zgłoszeń, sugerujemy uiszczenie opłaty startowej przelewem (dla tych, którzy to zrobią do 11 kwietnia włącznie przewidzieliśmy zniżkę od podanych wyżej kwot w wysokości 10 zł).

Dane do przelewu: Krakowski Klub Szachistów, ul. Prądnicka 43, 31-202 Kraków, Krakowski Bank Spółdzielczy: 51 8591 0007 0020 0052 8360 0001, tytułem: Szachy wiosną, Imię Nazwisko, grupa.

Zgłoszenia najlepiej przesyłać przez serwis chessarbiter.com, ew. można wysłać maila na adres: jwolak@kksz.krakow.pl lub sms na numer 791 655 136. W zgłoszeniu należy podać: Imię i nazwisko zawodnika, posiadana kategoria szachowa, pełna data urodzenia, reprezentowany klub (szkoła).

Terminarz:

gr. „A”, „B”:

sobota (14 kwietnia): do 9:30 wpłaty, 9:50 rozpoczęcie, od 10:15 rundy 1-3 w gr. A i 1-4 w gr. B,
niedziela (15 kwietnia): od 9:30 rundy 4-5 w gr. A i 5-7 w gr. B, ok. 16:00 zakończenie;

gr. „C”, „D”, „E”:

sobota (14 kwietnia): do 9:30 wpłaty, 10:00 start, od 10:15 rundy 1-7, ok. 15:00 zakończenie.

Serwisy internetowe:

Szachy wiosną! (gr. A)

 

Szachy wiosną! (gr. B)

 

Szachy wiosną! (gr. C)

 

Szachy wiosną! (gr.D)

 

Szachy wiosną! (gr. E)