Turniej o Wieżę Wolności 1918


W dniach 23-25 października, w salach Hotelu Europejskiego w Krakowie, toczyły się rozgrywki piątego Turnieju Szachowego o Wieżę Wolności. W ramach imprezy rozegrano turniej drużynowy juniorów oraz turnieje indywidualne juniorów i seniorów.

W piątkowym turnieju drużynowym, którego celem było wyłonienie Drużynowego Mistrza Małopolski Juniorów w szachach błyskawicznych wystartowało 7 drużyn. Choć obsada była nieliczna, to składy drużyn mocne i o czołowe lokaty było niełatwo. Znakomicie spisała się nasza pierwsza drużyna w składzie: Maciej Jajte-Pachota, Krzysztof Szczurek, Sebastian Gołda i Kasia Jędrocha), która wygrała 11 z 12 rozegranych meczy. Co warte podkreślenia większość tych wygranych była zdecydowana – np. drugą na mecie drużynę TS Wisła pokonaliśmy 3.5:0.5 i 3.0:1.0 i to raczej rywalom dopisywało szczęście… Na czwartej pozycji uplasowała się nasza druga drużyna i co ciekawe to właśnie ona jako jedyna urwała remis ekipie KKSz I.

W dwudniowym turnieju seniorów świetnie radzili sobie dwaj nasi seniorzy. Praktycznie cały turniej prowadził Andrzej Gbyl i dopiero po porażce w ostatniej rundzie spadł na wciąż eksponowaną drugą lokatę. Dobrze radził sobie również Władysław Kowalewski, który dzięki udanemu finiszowi znalazł się na szóstej lokacie i otrzymał nagrodę w kategorii „<1800”. Na trudnym dystansie z powodzeniem rywalizowała również nasza juniorka – Alicja Grochot, która ostatecznie wygrała nagrodę dla juniorki.

Wiele się działo w turniejach juniorskich. O ile w sobotę o udanych zawodach mogła mówić w zasadzie tylko najmłodsza w gronie Klaudia Bar, to niedzielne blitze obfitowały w dobre występy naszych młodzików. Bardzo ładnie spisała się Emilia Pawlak, która ograła dwie męskie II kategorie, ale nie mniej radości przyniosły nam występy Łukasza Święcha i najmniej doświadczonego w gronie Szymka Józefczyka.

Na zakończenie dodajmy, że wśród medalistów w klasyfikacji generalnej juniorów znalazła się dwójka naszych reprezentantów. Emilia Pawlak była druga w gr. D10, a Klaudia Bar trzecia w gr. D08. Gratulujemy!

Wyniki:

turniej drużynowy

 

OPEN Rapid D08

 

Blitz C08 Blitz C10 Blitz C12

X