Turniej Śliwy – informacje


Już w najbliższy weekend czeka nas XV MTSz o laur am Bogdana Śliwy. Cieszymy się, że po raz kolejny na starcie turnieju stanie wielu zawodniczek i zawodników reprezentujących liczne ośrodki z Małopolski i nie tylko. Poniżej kilka informacji organizacyjnych:

Jeśli z pewnych powodów będziecie wiedzieli Państwo o tym, że mimo zgłoszenia do nas nie przyjedziecie, prosimy o niezwłoczne wysłanie informacji w postaci mailowej (turniej@kksz.krakow.pl) lub sms (791 655 136). Taka informacja nie tylko pozwoli nam lepiej przygotować się do zawodów i uniknąć ew. opóźnień, ale również nie spowoduje potencjalnych walkowerów. Uwaga: Niestety wycofanie zawodnika przez serwis ChessArbiter nie działa i taki sposób informacji nie dociera do organizatora.

Opłatę startową do turnieju można było regulować przelewem na konto klubu. Na stronach chessarbiter odnotowaliśmy wpłaty, które doszły na konto. Jeśli przy czyimś nazwisku brakuje adnotacji (może to być nasz błąd), to proszę o kontakt (najlepiej mailowy z potwierdzeniem przelewu).

Uwaga: Zakładamy, że ktoś kto zapłacił wpisowe przelewem i mamy to odnotowane na liście, na pewno przyjedzie na turniej. To oznacza, że możecie się Państwo pojawić na miejscu do 9:45 i poczekać chwilę (między 9:50 a 9:55 będziemy sprawdzali obecność i wówczas będziemy skreślać z kojarzenia 1 rundy osoby nieobecne). O godz. 10:00 będziemy chcieli rozpocząć imprezę.

Osoby, które wolą zapłacić w sposób tradycyjny na miejscu zapraszamy w godz. 8:45-9:30. Jednocześnie informujemy, że o 9:30 finalnie zamykamy zgłoszenia i nie będzie możliwości gry w zawodach od początku (tzn. jeśli będziemy mieli wolne miejsca, to może uda się startować od 2 rundy).

Aktualne listy startowe:

turnieje dwudniowe:

turniej FIDE – http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_13/

turniej PZSz – http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_18/

turnieje jednodniowe:

turniej OPEN – http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_14/

turniej U11 – http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_15/

turniej U09 – http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_16/

turniej U07 – http://chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_17/

W przypadku, gdy jest to Wasz pierwszy turniej i nie jesteście zarejestrowani w Centralnym Rejestrze Polskiego Związku Szachowego (można to sprawdzić na liście startowej), prosimy o wydrukowanie, wypełnienie i przekazanie sędziemu zawodów formularza rejestracyjnego. Jest on dokumentem niezbędnym do zatwierdzenia ew. zdobytej przez gracza kategorii szachowej. Formularz znajduje się w linku: http://mzszach.krakow.pl/wp-content/uploads/2019/03/wniosek_rejestracyjny_zawodnika.doc

Jeśli będziecie chcieli uzyskać rachunek za wpisowe, to prosimy o przygotowanie kartki z danymi do faktury (przy płatności na konto można prośbę o fakturę wysłać również mailem). Rachunki będziemy wypisywali na bieżąco (od ok. 12.00 w sobotę), będzie można je odbierać w biurze zawodów. W przypadku kłopotów ze znalezieniem osoby wystawiającej fakturę będzie można o nią poprosić mailowo i mailowo wówczas ją wystawimy (pewnie w niedzielę).

Informujemy również, że w bezpośrednim pobliżu miejsca zawodów znajduje się dość duża liczba (ale wciąż ograniczona) ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Jeśli zdecydujecie się państwo przyjechać autem, to prosimy o uwzględnienie dodatkowego czasu na parkowanie (szacowałbym ten czas na 5-10 minut) itp. My zachęcamy do przybycia na miejsce zawodów komunikacją miejską – Nowa Huta jest znakomicie skomunikowana z centrum miasta.

Na miejscu zawodów będzie można zamówić i zjeść obiad (zamówienia w biurze zawodów będą przyjmowane do ok. 11.00, cena obiadu to 15 zł).

Opieka nad zawodnikami: Przypominamy, że organizatorzy i sędziowie nie sprawują opieki nad dziećmi w trakcie zawodów! Dzieci winny przebywać pod opieką dorosłych opiekunów, trenerów klubowych itp, którzy ponoszą odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo i zachowanie.

No i na koniec tradycyjna informacja dla zupełnie początkujących, czyli…

PORADNIK RODZICA W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH

P: Co mamy zrobić po przyjeździe na turniej?
O: Jeśli musicie uiścić wpisowe, to pierwszym przystankiem będzie stolik, przy którym dokonacie Państwo opłaty (jeśli macie Państwo opłacone wpisowe, to należy udać się do sali (lub w jej okolice), w której będzie grało dziecko i się rozgościć. Później czekamy i ok. 9.40-9.50 pojawią się kojarzenia par, sędziowie pomogą zająć zawodnikom miejsca, uroczyście otworzymy imprezę i rozpoczynamy!

P. Skąd będę wiedział z kim gra moje dziecko?
O. Turniej będzie prowadzony specjalnym programem ustalającym pary w poszczególnych rundach turnieju. Wydruki z programu będą wywieszane w 3-4 miejscach i na tej podstawie dzieci będą zajmowały miejsca.

P. Czy po porażce moje dziecko odpada?
O. Nie. Każdy zawodnik będzie mógł zagrać 7 partii, przy czym system rozgrywek jest zaplanowany w taki sposób, by (nie licząc początkowych partii) kojarzeni byli zawodnicy na podobnym poziomie gry (tj. mający w danym momencie taką samą lub bardzo zbliżoną liczbę punktów). Jeśli w zawodach będzie uczestniczyła nieparzysta liczba zawodników, to w każdej rundzie jeden gracz będzie otrzymywał „wolny los”.

P. Co zrobić, jeśli np. po 4 partiach dziecko już nie będzie chciało grać?
O. Sądzimy, że warto zagrać wszystkie partie i zachęcamy do tego, przy pomóc dziecku przetrwać ew. kryzys. Jeśli jednak, z jakichś powodów stwierdzicie Państwo, że nie chcecie już brać udziału w rozgrywkach, to bez problemu możecie się wycofać z zawodów. Jednakże by zrobić to elegancko, należy poinformować o tym sędziego. Wycofanie się „po angielsku” może spowodować walkowery i w efekcie może utrudnić innym dzieciom uzyskanie normy na kategorię szachową.

P. Jak powinienem się zachowywać na sali gry?
O. Szachy wymagają skupienia i choć przy takich masowych turniejach wcale nie jest o to łatwo, to warto dbać o ciszę. Powinniśmy pamiętać, że na sali gry w zasadzie nie powinno się rozmawiać (a w bezpośrednim sąsiedztwie grających jest to wręcz surowo zakazane), dzieci nie powinny biegać (na to jest miejsce poza salą gry), a nikomu nie wolno używać telefonów komórkowych (można to robić poza salą gry). I najważniejsze, kibicując partii nie wolno (nigdy, choćby dzieci zaczęły grać w warcaby!) ingerować w jej przebieg (poprzez podpowiedź, mimikę, czy w jakikolwiek inny sposób). Wszystkie wątpliwości rozstrzygają sędziowie, a do ich przywołania wystarczy podnieść rękę (mowa o grających) i chwilę poczekać na podejście rozjemcy.

P. Czy mogę oglądać grę mojego dziecka?
O. W zasadzie tak, ale warto stosować się do przyjętych zasad. Po pierwsze należy bezwzględnie pamiętać o tym, że kibic nie ma prawa w żaden sposób ingerować w rozgrywane partie (w większości przypadków nawet sędzia może reagować dopiero na prośbę graczy). Przyjęło się, że stajemy za plecami zawodnika, któremu kibicujemy i w ciszy obserwujemy partię. Uwaga: Nie jest wykluczone, że dla komfortu dzieci organizator ograniczy możliwość przebywania na sali gry do np. kilku pierwszych minut rundy.

P. Kupiliśmy obiad. Czy na pewno damy radę go zjeść?
O. W każdej z grup będzie ok. 30 min przerwa. Będziemy o niej mówili z odpowiednim wyprzedzeniem i będzie można wówczas się zająć np. zjedzeniem posiłku. Warto też słuchać komunikatów sędziowskich. Oni powinni ogłaszać, o której będą rozpoczynały się kolejne partie i ew. zaoszczędzony szybszą grą przez dziecko czas, będzie można wykorzystać na spacer, rozmowę, czy choćby zabawę.

P. O czym jeszcze powinienem pamiętać?
O. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pierwszy turniej jest dużym stresem nie tylko dla nas rodziców, ale przede wszystkim dla dziecka. Szachy są sportem, w którym od początku treningów do sukcesów jest naprawdę długa droga i ciężko się spodziewać, że sukcesy przyjdą od razu. Wydaje się, że najważniejsze jest, by dziecko po prostu dobrze się bawiło i czuło nasze wsparcie niezależnie od osiąganych wyników. A nasze gratulacje (powód do gratulacji zawsze się znajdzie) za dzielną postawę są dla dziecka większą nagrodą od pucharów i dyplomów!

P. Spodobało się nam! Co dalej?
O. Przede wszystkim gratulujemy. A co dalej? Rozpoczynamy piękną przygodę z królewską grą! Jeśli jesteście Państwo z Krakowa, może warto zainteresować się treningami w Krakowskim Klubie Szachistów.

To tyle! Życzymy udanego turnieju!


X