W sobotę 20 stycznia w budynku Szkoły Podstawowej nr 48 w Krakowie rozegrano krakowską grupę V ligi juniorów. W imprezie uczestniczyło 36 zespołów, wśród których szczególnie kibicowaliśmy siedmiu drużynom Krakowskiego Klubu Szachistów. Mimo, że nie graliśmy o awans (mamy już maksymalną możliwą liczbę drużyn w 4 lidze), do zawodów podeszliśmy bardzo poważnie, a składy były dobrane tak, byśmy mogli liczyć na zdobycie doświadczenia i rozegranie nie jednego emocjonującego meczu.
 
Po raz kolejny okazało się, że nasza młodzież w rozgrywkach drużynowych gra na 120%, a jej wyniki potrafią zaskoczyć najbardziej nawet optymistycznie nastawionego znawcę tematu. Okazało się, że kilka naszych drużyn cały turniej rozegrało na najwyższych stołach, a nawet na 1 szachownicy byliśmy świadkami derbowego pojedynku.
 
W pierwszej fazie turnieju najlepiej radził sobie teoretycznie najmocniejszy zespół KKSz 6, który zdecydowanie wygrał cztery pierwsze pojedynki i był na dobrej drodze do zdobycia pierwszej lokaty. Okazało się jednak, że trzy – trzeba przyznać – bardzo waleczne remisy na finiszu nie wystarczyły do realizacji tego celu. Stało się tak, gdyż rozpędził się… KKSz 8! Młodziutki zespół w składzie: Tytus, Krzysiek, Antek i Vasylysa od początku radził sobie nieźle, a trzy wygrane pojedynki w ostatnich rundach, w efekcie pozwoliły na zakończenie rozgrywek na samym szczycie. Wspomniany już KKSz 6 w zestawieniu Janek, Bartek, Szymek i Julia ostatecznie znalazł się na drugim miejscu, a niewiele brakło by miejsce na podium uzupełnił KKSz7. Drużynie w składzie Olek, Kuba, Mikołaj i Zosia niestety na finiszu zabrakło szczęścia i zamiast medalem, trzeba było się zadowolić nieprzystającą do zaprezentowanej jakości 11 lokatą w zawodach.
 
Bardzo dumni jesteśmy także i z pozostałych czterech naszych drużyn. Na wielkie brawa zasłużyła prawdziwa rewelacja imprezy – zespół KKSz 11 (Roch, Wojtek, Anh Tu i Zosia) – który rozstawiony z 31 numerem startowym, znalazł się na fantastycznym 13 miejscu. Nie sposób nie cieszyć się z równie doskonałego 9 miejsca KKSz 9 (Szymek, Mikołaj, Mateusz i Natalia), bardzo ładnie grającego KKSz 12 (Tymon, Olek, Jan i Mateusz), czy najlepiej zorganizowanej drużyny turnieju, czyli KKSz 10 w zestawieniu Michał, Szymek, Danill i Liwia.
 
Choć rozgrywki drużynowe są poświęcone głównie rywalizacji zespołowej, to do listy sukcesów musimy dodać trzy medale, jakie gracze KKSz zdobyli na szachownicach. Bardzo się cieszymy z sukcesu Dawida i Krzyśka, którzy wrócili ze złotymi medalami za wynik odpowiednio na 3 i 2 szachownicy oraz drugiego miejsca Bartka za wynik indywidualny na II szachownicy.
 
Na zakończenie dodajmy, że kolejne emocje drużynowe czekają nas za miesiąc. Wtedy zespoły KKSz III, KKSz IV i KKSz V będą rywalizowały w IV lidze juniorów. A stawka będzie wysoka – będziemy grali o awans do III ligi, z której w ubiegłym roku „uciekła” do rywalizacji ogólnopolskiej drużyna KKSz II. Zatem do treningów!