XVI Mistrzostwa Krakowskiego Klubu Szachistów


Bardzo nam miło, że XVI Otwarte Mistrzostwa Krakowskiego Klubu spotkały się z tak dużym zainteresowaniem. Aby zawody przebiegły sprawnie, postanowiliśmy napisać wiadomość dot. najważniejszych spraw organizacyjnych. Oto one

 1. Opłatę startową do turnieju można było regulować przelewem na konto klubu. Jeśli ktoś do tej pory nie skorzystał, to proszę o rozważenie tej możliwości choćby w piątek. Z pewnością pomoże to nam lepiej przygotować się do imprezy i spowoduje, że ew. opóźnienie będzie niezauważalne. Z uwagi na księgowanie (trochę trwa) proszę osoby płacące dopiero teraz o podesłanie potwierdzenia przelewu.
  Dane do przelewu:
  Krakowski Klub Szachistów, 31-202 Kraków, ul. Prądnicka 43,
  Krakowski Bank Spółdzielczy: 51 85910007 0020 0052 8360 0001,
  tytuł: Mistrzostwa KKSz: imię i nazwisko zawodnika, gr. turniejowa.
 2. Opłacenie wpisowego przelewem powinno być odnotowane w serwisie internetowym turnieju (linki poniżej). Jeśli takiej adnotacji nie ma, to prosimy o sms (791 655 136) lub wysłanie maila w celu sprawdzenia przez nas tego jeszcze przed sobotą. Odpowiedź na sms przyjdzie wieczorem (wcześniej będziemy m.in. przygotowywać salę gry).
  Uwaga: Zakładamy, że ktoś kto zapłacił wpisowe przelewem i mamy to odnotowane na liście, na pewno przyjedzie na turniej. To oznacza, że możecie się Państwo pojawić na miejscu do 9:45 i poczekać chwilę (między 9:50 a 9:55 będziemy sprawdzali obecność i wówczas będziemy skreślać z kojarzenia 1 rundy osoby nieobecne).
 3. Osoby, które wolą zapłacić w sposób tradycyjny na miejscu zapraszamy w godz. 8:45-9:30. Jednocześnie informujemy, że o 9:30 finalnie zamykamy zgłoszenia i nie będzie możliwości gry w zawodach od początku (tzn. jeśli będziemy mieli wolne miejsca, to może uda się startować od 2 rundy).
 4. Aktualne listy startowe:
 5. Jeśli z pewnych powodów będziecie wiedzieli Państwo o tym, że mimo zgłoszenia do nas nie przyjedziecie, prosimy o niezwłoczne wysłanie informacji w postaci sms na numer 791 655 136. Taka informacja nie tylko pozwoli nam lepiej przygotować się do zawodów i uniknąć ew. opóźnień, ale również nie spowoduje potencjalnych walkowerów.
 6. Jeśli będziecie chcieli uzyskać rachunek za wpisowe, to prosimy o przygotowanie kartki z danymi do faktury (przy płatności na konto można prośbę o fakturę wysłać również mailem). Rachunki będziemy wypisywali na bieżąco (od ok. 11.00-12.00 w sobotę), będzie można je odbierać w biurze zawodów. W przypadku kłopotów ze znalezieniem osoby wystawiającej fakturę będzie można o nią poprosić mailowo i mailowo wówczas ją wystawimy (pewnie w niedzielę).
 7. Informujemy również, że w bezpośrednim pobliżu miejsca zawodów jest niewiele otwartych miejsc postojowych, a na osiedle, na którym jest usytuowana szkoła jest zakaz wjazdu dla niemieszkańców. Jeśli mimo tego zdecydujecie się państwo przyjechać autem, to prosimy o uwzględnienie dodatkowego czasu na parkowanie (szacowałbym „lekko” ten czas na 10-15 minut) itp. My zdecydowanie zachęcamy do przybycia na miejsce zawodów komunikacją miejską.
 8. Na miejscu zawodów będzie można zamówić i zjeść obiad. Kuchnia działa niezależnie od organizatora i ew. zamówienia prosimy składać bezpośrednio na stołówce. Rozsądnie byłoby tę sprawę załatwić do godz. 10.30 (kuchnia mówi o tym, że liczba sprzedanych obiadów będzie ograniczona).
 9. Prosimy o zwrócenie uwagi, w której gracie grupie i kierowanie się bezpośrednio do odpowiedniej sali.
  • gr. FIDE (turniej zgłoszony do FIDE), gr. OPEN (2-dniowy turniej dla osób nieco starszych) i gr. JUNIOR (2-dniowy turniej dla dzieci) grać będą w salach na 2 piętrze szkoły. Potwierdzenie zgłoszeń, ew. wpłata wpisowego itp. będzie odbywać się u sędziego na II piętrze. Prosimy zainteresowanych o udanie się na drugie piętro bezpośrednio po wejściu do szkoły.
  • gr. U12 / U10 / U08 (turnieje jednodniowe) będą odbywały się na parterze (gr. U12 i U10 w sali gimnastycznej, gr. U08 w salach 7-8). Potwierdzenie zgłoszeń i ew. opłata startowego będzie odbywała się u sędziego w holu na parterze.
 10. Opieka nad zawodnikami: Przypominamy, że organizatorzy i sędziowie nie sprawują opieki nad dziećmi w trakcie zawodów! Dzieci winny przebywać pod opieką dorosłych opiekunów, trenerów klubowych itp, którzy ponoszą odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo i zachowanie. Biorąc pod uwagę, że będzie nas dość dużo, prosimy o poważne podejście do tej kwestii.

PORADNIK RODZICA W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH
P: Co mamy zrobić po przyjeździe na turniej?
O: Jeśli musicie uiścić wpisowe, to pierwszym przystankiem będzie stolik, przy którym dokonacie Państwo opłaty (jeśli macie Państwo opłacone wpisowe, to należy udać się do sali (lub w jej okolice), w której będzie grało dziecko i się rozgościć. Później czekamy i ok. 9.40-9.50 pojawią się kojarzenia par, sędziowie pomogą zająć zawodnikom miejsca, uroczyście otworzymy imprezę i rozpoczynamy!

P. Skąd będę wiedział z kim gra moje dziecko?
O. Turniej będzie prowadzony specjalnym programem ustalającym pary w poszczególnych rundach turnieju. Wydruki z programu będą wywieszane w 3-4 miejscach i na tej podstawie dzieci będą zajmowały miejsca.

P. Czy po porażce moje dziecko odpada?
O. Nie. Każdy zawodnik będzie mógł zagrać 7 partii, przy czym system rozgrywek jest zaplanowany w taki sposób, by (nie licząc początkowych partii) kojarzeni byli zawodnicy na podobnym poziomie gry (tj. mający w danym momencie taką samą lub bardzo zbliżoną liczbę punktów). Jeśli w zawodach będzie uczestniczyła nieparzysta liczba zawodników, to w każdej rundzie jeden gracz będzie otrzymywał „wolny los”.

P. Co zrobić, jeśli np. po 4 partiach dziecko już nie będzie chciało grać?
O. Sądzimy, że warto zagrać wszystkie partie i zachęcamy do tego, przy pomóc dziecku przetrwać ew. kryzys. Jeśli jednak, z jakichś powodów stwierdzicie Państwo, że nie chcecie już brać udziału w rozgrywkach, to bez problemu możecie się wycofać z zawodów. Jednakże by zrobić to elegancko, należy poinformować o tym sędziego. Wycofanie się „po angielsku” może spowodować walkowery i w efekcie może utrudnić innym dzieciom uzyskanie normy na kategorię szachową.

P. Jak powinienem się zachowywać na sali gry?
O. Szachy wymagają skupienia i choć przy takich masowych turniejach wcale nie jest o to łatwo, to warto dbać o ciszę. Powinniśmy pamiętać, że na sali gry w zasadzie nie powinno się rozmawiać (a w bezpośrednim sąsiedztwie grających jest to wręcz surowo zakazane), dzieci nie powinny biegać (na to jest miejsce poza salą gry), a nikomu nie wolno używać telefonów komórkowych (można to robić poza salą gry). I najważniejsze, kibicując partii nie wolno (nigdy, choćby dzieci zaczęły grać w warcaby!) ingerować w jej przebieg (poprzez podpowiedź, mimikę, czy w jakikolwiek inny sposób). Wszystkie wątpliwości rozstrzygają sędziowie, a do ich przywołania wystarczy podnieść rękę (mowa o grających) i chwilę poczekać na podejście rozjemcy.

P. Czy mogę oglądać grę mojego dziecka?
O. W zasadzie tak, ale warto stosować się do przyjętych zasad. Po pierwsze należy bezwzględnie pamiętać o tym, że kibic nie ma prawa w żaden sposób ingerować w rozgrywane partie (w większości przypadków nawet sędzia może reagować dopiero na prośbę graczy). Przyjęło się, że stajemy za plecami zawodnika, któremu kibicujemy i w ciszy obserwujemy partię. Uwaga: Nie jest wykluczone, że dla komfortu dzieci organizator ograniczy możliwość przebywania na sali gry do np. kilku pierwszych minut rundy.

P. Kupiliśmy obiad. Czy na pewno damy radę go zjeść?
O. W każdej z grup będzie ok. 30 min przerwa. Będziemy o niej mówili z odpowiednim wyprzedzeniem i będzie można wówczas się zająć np. zjedzeniem posiłku. Warto też słuchać komunikatów sędziowskich. Oni powinni ogłaszać, o której będą rozpoczynały się kolejne partie i ew. zaoszczędzony szybszą grą przez dziecko czas, będzie można wykorzystać na spacer, rozmowę, czy choćby zabawę.

P. O czym jeszcze powinienem pamiętać?
O. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że pierwszy turniej jest dużym stresem nie tylko dla nas rodziców, ale przede wszystkim dla dziecka. Szachy są sportem, w którym od początku treningów do sukcesów jest naprawdę długa droga i ciężko się spodziewać, że sukcesy przyjdą od razu. Wydaje się, że najważniejsze jest, by dziecko po prostu dobrze się bawiło i czuło nasze wsparcie niezależnie od osiąganych wyników. A nasze gratulacje (powód do gratulacji zawsze się znajdzie) za dzielną postawę są dla dziecka większą nagrodą od pucharów i dyplomów!

P. Spodobało się nam! Co dalej?
O. Przede wszystkim gratulujemy. A co dalej? Rozpoczynamy piękną przygodę z królewską grą! Jeśli jesteście Państwo z Krakowa, może warto zainteresować się treningami w Krakowskim Klubie Szachistów, a już na pewno warto zanotować w kalendarzu weekendy 6-7 kwietnia i 11-12 maja, gdy organizujemy kolejne nasze duże imprezy!

To tyle! Życzymy udanego turnieju!


X